Чавдар Ветов представи пред казанлъчани своята книга „Българското националноосвободително движение през погледа на фотографията“. Изданието пресъздадава епохата на революционните борби, чрез съчетание на сериозен аналитичен текст и 512 изображения, почти всички съхранявани в нашите архиви.
Авторът, който е главен асистент в Института за исторически изследвания при БАН и учител по история в 105 СУ „Атанас Далчев“ – София, запозна по увлекателен начин, публиката в Музея на фотографията, с интересни факти, сведения и снимки за революционерите от онзи период.
След като през 2015 г. защитава докторантура на тема „Фотодокументите (ХІХ – средата на ХХ в.) като исторически извори и тяхното съхранение в архивните институции”, Ветов установява, че в българските архиви всъщност се съхраняват хиляди изображения. Това се оказва ключов момент за автора, който в продължение на 7 години, изследва множество фотографии, свързани с българската история, значителна част, от които помества в изданието.
По думите му, едни от най-впечатляващите изображения, на които е попадал са интересни снимки на някои от участниците в Ботевата чета, както и фотографии илюстриращи отношението на революционерите след освобождението по време на тържества и други събития.
"Българското националноосвободително движение през погледа на фотографията“ разкрива пред читателя една непозната картина на нашите борби за национално освобождение. Тук са събрани образите както на известните български революционери, така и на тези, отдали живота си в революционната борба, но останали забравени за следващите поколения. В изследването е представена появата на фотографията по нашите земи и участието на българските „светлописци“ в движението за политическа независимост. Разгледани са образите на участниците в Първата легия, четите от 60-те години на XIX в., Втората легия, доброволците в Сръбско–турската война, опълченците от Руско–турската освободителна война.
Книгата може да бъде намерена в някои от големите книжарници или поръчана от директно от сайта на издателство "Еделвайс".