Светлана Берова е логопед в Ресурсен център Стара Загора и собственик на Логопедичен център „Светулка – 1”, който отвори врати в началото на годината, като разширена дейност на логопедичен кабинет в ДКЦ Поликлиника гр.Казанлък.
Работи с много деца от града и областта с разнородни логопедични диагнози.
Връща говора на възрастни хора след мозъчни увреждания.
Само деца с говорен дефект ли могат да посещават логопед?
Светлана Берова: Разбира се – не. Логопедът е този специалист, който отговаря, както за говорната компетенция, така и за езиковата – подобряване на езиковата форма, употреба и съдържание.
В случаите, в които има нарушения на развитието, логопедът има роля в подобряването на процеса на комуникация и в подаването при необходимост на алтернативна система. С логопед работят и децата от аутистичния спектър, такива с изоставане в развитието от различен произход (генетичен, неврологичен, поради структурни изменения и т.н.).
Кои са основните и най-често срещани проблеми при децата с които се сблъсквате във вашата практика на логопед?
Светлана Берова: Най-често при децата в най-ранна детска възраст, след 1,5 година да кажем, при тях има липса на говор. Липсва първата дума. Най-често срещаните езиково-говорни проблеми са липсата на говор, късното проговаряне, неразбиране значението на думите и ескпресивната реч липсва.
Заекването при децата също се наблюдава доста често, както и различни звуконарушения. При дете, навършило 2 години, при което липсва говор, родителите би трябвало да се насочат към специалисти. Мога да кажа, че работата на логопеда е основната но и семейството трябва също да работи с детето в домашни условия.
Има ли увеличение при децата, които имат нужда от работа с логопед?
Светлана Берова: Забелязвам, че все повече като процент стават децата с липса на говор и с поведенчески проблеми. Причините обаче, не са установени. Няма зависимост.
На каква възраст трябва да започне работа с логопед дете, което има езиково-говорни проблеми ?
Светлана Берова: Ранната интервенция е най- доброто, което може да се направи за развитие на детето. След 2- годишна възраст може да се започне работа с логопед, консултации с детски невролог и детски психиатър.
Колкото по-рано започне интервенцията, толкова по- добре за развитието на детето, защото в по- късна възраст има опасност от генерализирано разстройство на развитието. Тоест всяка възраст отговаря за дадена област на развитие на човешката личност. Ако се изпусне момента, след това бавно и трудно се наваксва изгубеното.
До какви последствия в развитието на подрастващите може да доведе неглижирането на езиково-говорните смущения в ранна възраст ?
Светлана Берова: Езиково-говорното забавяне оказва голямо влияние върху по нататъшното развитие в детската градина и в училище. Също пречи на справянето с академичното знание. Появяват се проблеми с общуването и комуникацията с връстници и възрастни, трудна социализация и трудна интеграция в масовите училища. Затова апелирам към родителите да консултират децата си навреме. Дори и нищо да не ги притеснява преди постъпване в първи клас такава консултация е важна за да се обследва езиково-говорното развитие на детето.
В моя център от този месец се предлага:
1. Логопедично обследване на езиково-говорната и комуникативна функция на ниво училищна готовност;
2. Изследване на процесите памет, внимание, мислене, въобръжение, пространствени представи и фина моторика на етап училищна готовност;
3.Фонологично осъзнаване на ниво училищна готовност.