В Музеят на фотографията беше представена изложбата „Истории с опашки“ на проф. д-р Красимир Андонов, оператор, фотограф и дългогодишен преподавател в НАТФИЗ.
Снимките показани в експозицията са събирани над 25 години, още от времето когато авторът е бях студент по фотография, а негов преподавател е бил професор Румен Георгиев, основател на специалността “Художествена фотография” в НАТФИЗ.
„Той беше изключително вдъхновяващ като преподавател, защото непрекъснато снимаше. Всъщност това беше и причината някак си да ми стане интересно снимането на ситуации, които са истински и разказват истории, което ни отвежда и към името на изложбата „Истории с опашки“. В нея са представени свързани моменти.“, каза професор Красимир Андонов.
Той уточни, че обикновено търси хумора в отделните ситуации, което се наблюдава и в представените снимики, на които се виждат както животни, така и хора заснети в различни моменти, които са привлекли вниманието му. Надеждата на фотографът е посетители на изложбата да могат да усетят емоцията, която той самия е почувствал при заснемането на кадрите.
Снимките в експозицията са черно-бели, поради много причини, посочи проф. Андонов. По думите му, една от тях се корени в класическия репортажен метод, който се установява във фотографията от още времето на хуманизма. Той поясни, че след Втората световна война, когато е и времето на черно-бялата фотография, големите имена зад обектива насочват вниманието си именно към обикновения човек. Авторът на „Истории с опашки“ каза още, че самия той е привърженик на този похват, което е и основния повод да реализиране на проекта в този му вид.
Красимир Андонов, често посещава Града на розите където има и много приятели, но за първи път представя пред казанлъшката публика своя самостоятелна изложба. Преди повече от година, взема участие в събитие посветено на неговия преподавател проф. Румен Георгиев, което беше осъществено в началото на месец февруари 2022 г. в Музея на фотографията.
Освен оператор и фотограф, професор Красимир Андонов е преподавател и ръководител на бакалавърската специалност „Фотография” в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов”, където завършва специалност „Кино и телевизионно операторско майсторство“ (1995) при проф. Георги Карайорданов, а по-късно и „Художествена фотография“ (1997) в класа на проф. Румен Георгиев. Носител е на наградата за най-добра камера от South East European Film Festival в Лос Анджелис за филма „Отрова за мишки“ (реж. Константин Буров, 2014) и призът за операторска работа на Българската филмова академия за „Съдилището“ (реж. Стефан Командарев 2016).
Изложбата „Истории с опашки“ може да бъде видяна в Музея на фотографията до 11 март 2024 г.