Паметник на загиналите във войните жители на казанлъшкото село Шейново ще бъде открит тази събота. Паметникът
Началният час на церемонията е 10 часа, в площадното пространство пред кметството в селото. В церемонията ще участват и представители на НД „Традиция“.
С нея се увековечават 16 годишните усилия на местни родолюбци и патриоти, на граждани с отношение към историята и народната памет.
Идеята за изграждане на монумента е на шейновката Янка Ташева. През 2007 г. тя и нейни съмишленици създават Инициативен комитет за градежа на паметника.
Впоследствие се оказва, че проектът за паметника е твърде скъп и събирането на необходимата документация е отложено. Дванайсет години по-късно внукът на Янка Ташева – Яни Ташев, възражда идеята за паметника.
Яни организира и специална подписка с жители на селото, които подкрепят идеята.
Положително становище за градежа на паметника дават и от Министерството на отбраната.
С много труд и с помощта на директорите на два музея- на НПМ „Шипка-Бузлуджа“ д-р Чавдар Ангелов и на ИМ „Искра“, д-р Момчил Маринов, както и със завещаните усилия на Янка Ташева, са издирени имената на 115 загинали във войните шейновци.
Заради нуждата от крупна сума за неговото изграждане се налага нов идеен проект, който да създаде паметник, но с по- малки размери.
С тази задача се заема казанлъшкият скулптор Велин Дечков.
На свой ред преди няколко години Общинският съвет в Казанлък одобрява проекта.
През всичките тези години шейновци, Яни Ташев и местни патриоти и родолюбци не спират да търсят начини за финансиране изграждането на войнишкия паметник.
Сред дарителите е и покойният от преди година и половина жител на Шейново, но с корени от свиленградското село Мезек- Керез Керезов.
Преди да почине, 84 годишният мъж, който дълги години е преподавател по практика в казанлъшкия Механотехникум, продава свой имот в родното си село и оставя сумата на децата си. Синът на Керез- Георги Керезов, също възпитаник на Механотехникума, изпълнява волята на баща си и дарява своята лепта за градежа на паметника.
За емоцията по него, съпругата на Керез, шейновката Мария, за която Керез се жени през 1963 година, си спомня, че в родното село на съпруга й- Мезек, имало местност с името „Шейновец“.
Така се стекъл живота на мезеклията, че след гостуване на сватба в Шейново, си взел жена от ..селото.
Историята била любимата наука на Керез , която любов предал и на децата си.
Изпълнявайки волята на баща си и заради местния дълг и отношение към паметта, синът Георги направил дарението.
Повече от 20 години възпитаникът на Стопанската академия в Свищов е служител в Министерство на финансите. Корените обаче го дърпат силно и през седмица Георги не пропуска да се върне в Шейново. Вече 20 години..
За реализацията на паметника заслуга имат десетки граждани, оставили малки, но сърцати лепти.
Двама от най- сърцатите радетели за съграждането на паметника и увековечаване паметта на шейновските герои -вдъхновителката Янка Ташева и Керез Керезов, не доживяха да видят завършено делото си. И двамата учители си отидоха от живота през миналата година.
Съграденият паметник е от врачански камък, с височина 3 м и широчина 2.70 м. На предната страна има 4 плочи от черен гранит с имената на загиналите воини и надпис „Българийо, за тебе те умряха“, а на задната надпис „От признателно Шейново“.
Вечен огън ще напомня на поколенията за героизма на шейновци.
Деляна Бобева
На снимките: Керез Керезов, Георги Керезов, Мария Крезова