Казанлък се е променял много през годините. Появявали са се нови махали и са изчезвали други. В следващите редове, Минчо Минчев ще се ни пренесе в атмосферата на едни отминали времена, обрисувайки с думи стария Казанлък - такъв какъвто не го познаваме.
Така нареченият „Княжевски площад“ преди Освобождението се е наричал „Кюлъ Боклукъ“, което значи смет от пепел. Там сапунджиите са си изхвърляли непотребната пепел. Площадът е бил много кален и почти непроходим. На площада се е продавало зеле. Всеки търговец на зеле си е заграждал определно място с плет, като кошара, където е продавал зелето си. Такива кошари е имало над 20 всяка година. Друг стар площад „Мезгяха“ също е бил от най-мръсните и занемарените места в града, който дори е бил обрасъл. На днешната улица „Генерал Скобелев“ се е намирал така нареченият „Жабовия сокак“. През тази улица е преминавала вада.
Търговията в стария Казанлък се е съсредоточавала в старата, но изгоряла чаршия, която се е намирала на запад от зеления мост. Там са се намирали дюкяните и работилниците на всички големи търговци и занаятчии. Пазарът навремето е бил до големия хамам и се е наричал „я пазар“ или в превод маслен пазар. Имало и така наречена „табашка“ улица, която е била до реката. От двете ѝ страни са се намирали старите табахни. Това е било работилница за обработка на кожи от животни. Пощата, съда и конака са се намирали на юг от двора на Педагогическото училище. Друго интересно нещо е, че пощата се е пренасяла с коне. Като правото за пренасяне на пощата се е закупувало на търг. В повечето случаи това са били Българи, като Бончо Василев и Станчо Яръмлъков. Пощата е пренасяла писма, вестници и държавни пари. През Казанлък пощата е минавала на 7 дена. Пътят на пощата започвал от Цариград през Одрин, Стара Загора, Казанлък, Габрово, Търново и Русе.
В стария Казанлък е имало работилници и занаятчийници. Всички занаятчии от един и същи занаят в града образували свой еснаф, управляван от устабашия, който съхранявал еснафската каса, събирал паричните вноски и с помощта на няколко по-стари майстори разпределял купената за еснафа стока и раздавал правосъдие. Устабашията е имал помощник, наречен „чаушин“, който е служил един вид като свръзка между него и отделните майстори. Всеки еснаф е имал така да се каже определено свое задължение, като поправката на мост, чешма, кладенец и други. Така например в тежест на халачите е била поправката и поддържането в изправност на кладенеца, който бил до куленската църква, завършва разказа си за стария Казанлък краеведът.
Снимки: Минчо Минчев
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...
Фирма “Туинс 3“ търси да назначи монтажисти и работници в производствен цех за дограма
Поради увеличаване обема на работа фирма “ Туинс 3 “ гр. Казанлък , търси да назначи монтажисти и работници в производствен...
Частна детска занималня „Кара“ отваря врати в Казанлък
Нова частна занималня за деца от I-IV клас отвори врати в град Казанлък. Учебната база на „Кара“ е уютна, съвременна...
Ню Йорк пъб гр. Казанлък търси да назначи бармани и сервитьори
Ню Йорк пъб град Казанлък, търси да назначи бармани и сервитьори. За информация на място в Ню Йорк пъб или на тел....
”Ипстерм България” гр. Шипка търси да назначи шофьор на пълен работен ден
”Ипстерм България” гр. Шипка търси да назначи шофьор на пълен работен ден. Изисквания към кандидатите: задължителен...
Покана за провеждане на Общо събрание на СНЦ КК „Лястовица- 1905“
Управителния съвет на СНЦ КК „Лястовица- 1905“ отправя покана към всички членове на сдружението и колоездачния...
Професионално почистване ”Лиди Лотос” разширява екипа си!
Търсим отговорни и мотивирани хора, които искат да се присъединят към нашия екип на пълна или допълнителна заетост....