Общинските съветници на Казанлък ще гласуват дали да бъде изградена фотоволтаична централа в землището на с. Черганово, местността „Каракос“ на площ от 826 дка.
Това е точка от предстоящия съвет, с която ще бъде решено дали общинска земя да бъде предоставена за изграждането на фотоволтаици и нейният статут да бъде променен. Инвестиционното предложение е направено от фирма „Актив Енерджи“ ООД, представлявано от Милчо Павлов и Петър Желязков.
Предложението, което към момента е само инвестиционно намерение, при спазване на Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ), ще изгради/монтира фотоволтаична инсталация в поземлени имоти, собственост на Община Казанлък. Централата ще се състои от PV модули, монтирани върху статични конструкции. Мощността на електроцентралата не се посочва, а само се допълва, че е съгласувана с НЕК и ЕСО.
Отпада първоначалното искане на инвеститорите, енергийната площадка да бъде разположена в имоти в Черганово, Средногорово, Шипка и Горно Черковище, което е входирано към общината още в началото на 2023г. Инвестиционното намерение за строеж на фотоволтаична площадка е със срок от 36години. Сумата, която е трябвало да заплатят собствениците на фирма "Ра Инженеринг" ООД, създали специално за инвестиционните се намерения в Казанлъшко фирма „Актив Енерджи“ ООД, за отстъпено право на строеж, е била в размер на 600 000лв. При първоначалното инвестиционно предложение, с разрешаването на строеж, „Актив Енерджи“ ООД трябва да изградят атракционен център на стойност 320 000лв, три зарядни станции за електромобили и да закупят две електрически коли за социален патронаж.
В края на август 2023г., софийската фирма подава ново предложение към Общината за 7 терена в с. Черганово.
Посочените имоти са проучени от Министерство на земеделието и отдел "Екология" Казанлък. Справка е направена с Регионална дирекция по горите - Стара Загора относно характера на земеделските територии. Извършени са проучвания на имотите, които показват, че посочените терени не са включени в одобрения слой „Площи, допустими за подпомагане“.
7дка от общо 826дка имат характеристика на гора, казва Министерство на земеделието с писмо от 2 юли 2024.
Проверка от 25 юни от Петя Николова, началник отдел „Екология“, установява че имотите с НТП пасище са частично обрасли с храстова и дървесна растителност.
Николова констатира, че имотите не са гора и са в съседство с общинско депо за ТБО, поради което не са желани за ползване под наем от животновъдите. Земите не са отдавани под наем от 11 години. Общината не може да ги отдава дългосрочно, докато не бъдат почистени от дървесно-храстовата растителност.
Извършена е теренна проверка в землището на с. Черганово на 25.06.2024 г. от служители на общинска администрация Казанлък, с представители на ДГС - Казанлък, кмет на с. Черганово и представител на консултативен съвет на с. Черганово относно запознаване с терените находящи се в с. Черганово.
В Докладна записка, кметът на Черганово - Славка Костадинова, след извършената проверка, уведомява кметът на Казанлък, че „като некомпетентно лице подписвам протокола с особено мнение, тъй като считам, че ще бъдат нарушени основните функции на залесените и полузалесените терени от широколистни дървета и горски храсти и ще окаже влияние върху чистотата на въздуха."
Промяна в предназначението на общинските имоти може да бъде взето с мнозинство от 2/3 от общия брой на съветниците.