През вчерашния 30-ти април, във фоайето на Постоянната експозиция на Исторически музей „Искра” беше открита изложбата „Пазители на паметта”, посветена на 80-годишнината от откриването на Казанлъшката гробница. В 12 табла, представящи историята на проучването и опазването на паметника през годините, ще бъдат видени познати и непознати имена от бранша на реставрацията, археологията, изкуствознанието, и ще се запознаете с техните постижения и принос за построяването на копието на Казанлъшката гробница.
Изложбата е един от акцентите през юбилейната годишнина, като кулминацията ще настъпи през септември месец, уточни д-р Момчил Маринов.
„Когато започнахме да събираме материалите за изложбата, не се беше оформила идеята какво да бъде заглавието. Колкото повече събирахме биографични данни на отделните хора осъзнах, че всеки един има впечатляваща професионална биография, а досега до Казанлъшката гробница е една малка част от нея. Всека една лично представена на тези пана бележи един малък етап в съхранението на този паметник. След тези мисли си дадох сметката, че всички тези хора са пазителите на паметта. Самите ние с вас се явяваме своеобразни пазители на паметта за тези хора.", каза пред погледите на гостите Меглена Първин, гл. уредник в ИМ "Искра".
Меглена Първин допълни, че е сигурна, че на всеки посетител ще е интересно да научи повече личностите, за техния житейски и творчески път.
„В тази изложба ще имате удовоствието да се запознаете с кадри, фотоси, снимки, някой от тях показани за първи път.", уточни гл. уредник на музея.
Част от кадрите, показани на изложбата "Пазители на пематта" са от архивите на ИМ „Искра“, ЛХМ „Чудомир“, Националния археологически институт при БАН, Централен държавен архив, Софийски университет, катедра- археология, проф. Прашкова и Петя Големанова.
Д-р Маринов разказа, че благодарение на усилията на арх. Пейо Бербенлиев, през 1966г. в Казанлък идва експерти на ЮНЕСКО и наред с всички предписания дават препоръка за направата на копие на тракийската гробница, за да задоволи туритическия интерес. С бързата реакция на държавата, през 1974г. копието е готово и ежедневно посреща почитателите на културно-историческото ни наследство. Родственик на проф. д-р Миглена Прашкова, гост и съмишленик на откриването на изложбата "Пазители на паметта" води екипа по изрисуването на копието.
Проф. Прашкова поздрави за детайлната изложба, и отбеляза че събраната информация е разностранна и свързана с всички, дали част от себе си за бъде опазена.
„Вълнуващо е, защото познавах и тримата, които са участвали в екипа – Любен Прашков, Златка Кожухарова и Слави Войнов. Усещам, че в тази изложба е засвидетелствано отношение към труда на реставратора и художника, защото той винаги остава на заден план спрямо обекта.
Проф. Прашкова допълни, че Казанлъшката гробница е един пример от световен мащаб за опазване, от който могат да се участ и днешните поколения. Величината на този паметник и сложната обстановка и пробелематика, която поставя, би могла да бъде решена единствено в екипна работа. "Това е пример за екипна работа от висше естество", допълва още великотърновският професор.
Над два месеца жители и гости на Казанлък ще могат да разгледат и черпят информация за първия български паметник попаднал под закрилата на ЮНЕСКО, а именно известен като Казанлъшката гробница в експозиция на ИМ "Искра".
Презпразничните дни, музеят няма да бъде достъпен единствено на 3 май.
Kурс за Oгняри
От 09.12.2024 г до 17.01.2025г. започва подаването на документи и записването на курсистите за Курс Огняр /машинист на котли...
Продавам чисто ново ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024
Продавам ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024. ATV-то е чисто ново, на 0 километра и 0 моточаса. Продава се с фактура с включено...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...