С внушителен спектакъл-възстановка по сюжет на стенописите, изобразени в купола на Тракийската гробница бе отбелязана нейната 80-та годишнина от откриването ѝ. На сценичното пространство в парк „Тюлбе“ актьори умело пресъздадоха обичаите и ритуалите на траките.
Спектакълът бе представен от сдружение ''Антична Тракия'', музикантите от група „Фрея“ и сдружение „Ситалк“. Пред погледите на гости и казанлъчани бяха представени: презентация на антично облекло и въоръжение, музиката и звуците в живота на траките, тракийски пир и войски игри, ритуалът към бог Дионис, антична битка на траки срещу келти.
„Интересът ни отведе в старите временна, в античността, в древността, където успяхме да се докоснем до самите музикални инструменти. Имаме ги реконструирани. Те са направени по образци, които успяхме да намерим в описания и изображения, находки“, сподели Теодора Стоянова, музикант от група Фрея.
Казанлъшката гробница е открита случайно на 19.04.1944 г. от войници при прокопаването на противосамолетно убежище. Изградена е на нивото на околния терен и е ориентирана в посока север-юг с вход от юг. Състои се от коридор, правоъгълна предгробна и кръгла погребална камери.
„Не случайно е един от първите паметници на България към ЮНЕСКО. Няколко са жалоните, които го правят лидер и е толкова заслужено известен. Изключителното майсторство на стенописите, многото информация, която дават тези фрески, добрата степен на запазеност и чисто архитектурните ѝ постижения, въпреки че е сравнително малка. Въпреки размерите си е поредният образец на съвършена тракийска архитектура.
Често остава в страни от вниманието, че траките от тази епоха, век и половина преди римляните въвеждат тухлата като масов строителен материал." С тези думи д-р М. Маринов обоснова значението на Тракийската гробница.
Още снимки от спектакъла-възтановка може да видите в галерията