33 години по-късно, с нова постоянна експозиция посреща гости и любители на изкуството къща-музей Ненко Балкански. Вложените в година и половина усилия на екипа от куратор, художник, фотограф, преводач, автор и коректор работили по експозицията вещаят успех. Представените творби излизат от рамката. Изложени са не дотолкова познати на широката публика от ценители картини на ученика на Чудомир, художникът, свързван с нестихващия характер и семплия стил на рисуване – Ненко Балкански.
Експозицията, наречена „Хронология“, бе представена от директора на Художествена галерия - Казанлък Пламен Петров. Той я определи като една нова светлина върху творчеството на Ненко Балкански. „Хронология“ проследява житейския и творческия път на художника с уточнение на факти, които са били неизвестни, като се коригират стари наследени грешки. Съставящите я картини са дарение от съпругата на казанлъшкия талант Лилия Балканска. За първи път е изложена и посмъртната маска, направена непосредствено след смъртта му и отливка на ръката му. Тази практика е възникнала в Европа през Средновековието и е придобила популярност В България по време на социализма.
Няколко теми от творчеството на Балкански са провокирани в експозицията, разкрива Петров. Една от тях е темата за Казанлък и родното място на художника, към която той се връща до сетния си дъх. Серия от пейзажи показват пътуванията му по света, пътуването му до Париж и до Сърбия. Другата тема са столичните домове, в които той пребивава.
„Ненко Балкански никога не остава верен на един жанр. В картините си много често съчетава натюрморт с пейзаж, дори когато е правил интериор винаги се вижда прозорец, през който се вижда пейзаж.“, допълва директорът на казанлъшката галерия.
Последната тематична група творби е фокусирана към творбите му с най-близките хора край него. Това са портретите на двете най-големи присъствия в живота му – Дора и Лиляна. Казанлъшкият художник загубва първата си съпруга Дора през 40-те години, след това свързва живота си с Лиляна Балканска.
„Името Лиляна Балканска за Казанлък и за историята на българското изкуство е много важно, защото тя е човекът, който дарява повече от 1000 произведения на Художествената Галерия в Казанлък - 267 живописни творби и 1271 графики и рисунки. Именно с дарената от нея колекция отваря врати и централната сграда на Галерията с една голяма ретроспективна изложба, която се подрежда през 1981 година. С тези творби и отново с настояването на Лиляна Балканска през 1991 се открива и филиалът на Галерията – къща-музей Ненко Балкански.“, разказа Пламен Петров.
„Всеки може да открие в нея онова, което е по силите му“, заключва Петров.
Предстой цялата колекция от творби на Ненко Балкански, които се съхраняват в Художествена галерия – Казанлък да бъдат достъпни в сайта, разкри директорът. Редица са събитията, които ще се организират в цялата страна свързани с творчеството на Балкански. Цикъл от лекции ще бъде изнесен в различни градове от страната – Сливен, Ямбол, Пловдив, Велико Търново, Стара Загора. Екипът на постоянната експозицията ще я надгражда с нови продукти, които да позволяват на публиката да се забавлява, да играе с материала – детективски задачи, куис, дигитално съдържание.
Хотелски комплекс Артемида предлага работа за рецепционист
Хотелски комплекс Артемида обявява свободна позиция за длъжността „Рецепционист“. Изискванията, на които...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...