Какво не обичат котките?
Колко думи могат да запомнят кучетата?
Става ли за домашен любимец водната костенурка?
С какви очи се раждат котките?
Кога спят хамстерите? С тези и други въпроси провокираха своите връстници и малцината граждани и родители с деца, уважили поканата на учениците от 12Г клас, с профил „биология“ на ПМГ „Никола Обрешков“ в Казанлък, за часа им по гражданско образование.
Час, в който те представиха своя проект, вдъхновен от живота и самите тях на тема „Спаси лапичка“.
Проект, провокирал бъдещите абитуриенти и създаден под ръководството на преподавателя по гражданско образование в гимназията Светлана Бюйлекова, е с цел да се информират младите хора и всички любители на животните за важната мисия -да имаш животно при себе си: За това какви грижи да се полагат и най- вече да се провокира емпатия сред хората, спрямо животните в беда, или изоставените.
Заедно с интересната презентация, викторина и занимателни задачи, в часа – проект „Спаси лапичка“ младежите бяха изработили и ръчно приготвени от тях самите лакомства и сувенири за благотворителна разпродажба. Средствата, набрани от нея ще са за храна за бездомните животни и тези в нужда.
Сред отзовалите се на инициативата със свои средства са и ученици от две казанлъшки училища- „Мати Болгария“ и ОУ „Никола Вапцаров“.
Според Лариса Рачева и съученичката й от 12Г Александра, изборът на тема за проекта в часа по гражданско образование, не е случаен.
Една от причините е, че почти половината клас имат свои домашни любимци.
Част от тях класа бе довел на презентацията, състояла се в Младежкия дом в Казанлък, домашните си любимци.
Сред четириногата публика бяха Мая, Адел, Руфър, както и двамата питомци от приюта за животни-инвалиди в Крън- трикраката Бела -Дона, загубила едното си краче си след като е блъсната от автомобил край Мъглиж и спасена от Ивелина Недкова, както и мъжкото куче Зоро.
Двамата с Бела-Дона търсеха и своите нови семейства по време на презентацията.
Изключително социализираният Зоро взе дейно участие по време на презентацията на младите биолози, като не криеше симпатиите си към определени гости.
Уважилите усилията на ученици и учител от ПМГ станаха свидетели на изключително интересна дискусия, в която се поставиха въпроси, свързани с насилието над животни, изоставянето на взети от приютите животни, условията в приютите, липсващият приемен дом за животните, на които предстои осиновяване и за огромната отговорност да имаш домашно животно.
Споделени бяха и практики от европейски държави, несравними със ставащото у нас, по отношение на бездомните и дори домашни животни.
Изключително интересната и полезна среща- проект „Спаси лапичка“, подготвяна цял учебен срок от учениците от 12Г на ПМГ Казанлък, за съжаление бе уважена от малцина.
Въпреки достатъчната разгласа, личните покани и визити по други училища и институции, напук на слънчевата събота, предпочелите да ваканцуват на село или други занимания, бяха повече, вместо да се присъединят към една добра инициатива с код „Добро“ .
Деляна Бобева