14:18 | 01 февруари 24 9244

Срещнаха се и не се разбраха

Срещнаха се и не се разбраха  / Новини от Казанлък

Така може да се обобщи проведената  снощи среща между представители на бизнеса в Казанлък и  представители на Община Казанлък, по повод кметска заповед от 27 ноември  миналата година,  че представителите на фирмите ще бъдат глобявани при неизпълнение на задължението си за разделно събиране на отпадъците. Заповедта третираше и за реда, по който отпадъците трябва да се предават за последващо рециклиране.

Заповедта на кмета Галина Стоянова бе една от първите, в четвъртия й мандат и силно разбуни духовете.

 На срещата представителите на бизнеса, основно собственици на търговски обекти, хотели, заведения  и други не възразиха срещу разделното събиране на отпадъците, дори изразиха готовност за  това, като споделиха, че някои правят това от години.

Те обаче настояват общината да изпълни преди всичко задълженията си , като осигури нужните съдове или логистика за това разделно събиране.

Сред въпросите, които поставиха те пред заместник-кмета Даниела Коева и Зина Трифонова, началник отдел „Местни данъци и такси“, в община Казанлък бе дали в този случай не се получава и двойно данъчно облагане за бизнеса, след  като ще плащат веднъж за събирането и извозването на тези отпадъци и в същото време общината им събира такса „смет“, при това не малка.

Според зам. кмета Коева, ангажиментът за разделно събиране на отпадъците за бизнеса е от 2013 година, в нарочна наредба и тя трябва да се изпълнява.  

Уточни също, че през последните години администрацията в Казанлък последователно полага усилия да раздели потоците на генерираните отпадъци на територията на общината, още при образуването им.

Целта  на това разделно събиране е депонираното количество да намалява и да се привежда в необходимите норми, уточни тя.

На срещата присъстваха и общински съветници от „Има такъв народ“, БСП, „Алтернатива на гражданите“, на ГЕРБ и „Възраждане“, както и представители и на ДБ.

Живка Железова от ИТН предложи общината да даде гратисен период на бизнеса за  това,  до началото на следващата година, като от своя страна Общината направи  специално категоризиране на обектите и  се прецизира заповедта на кмета от 27-ми ноември и едва тогава да се прилагат санкционните норми.

Само една заповед не е достатъчна, не е осъществено  широко обществено обсъждане, разбирам хората и техните притеснения, каза още Железова.

Петя Папазова от „Алтернативата на гражданите“, бивш еколог в община  Казанлък заяви, че общината не е изпълнила задължението си по закон, и на етапа не следва да прилага санкционни норми спрямо бизнеса.

 Подобна теза изразиха  и съветници от БСП.

Въпросът не е в заплащането, нито в спазването на нормите,  а в организацията, логистиката  и в подкрепата, заявиха на срещата представителите на бизнеса.

Според тях няма логика в това те да си търсят и  наемат сами фирмите, сключват договорите и извозват до местата за депониране своите хартиени отпадъци, като всичко това е за тяхна сметка.

 В подкрепа на това секретарят на читалището в село Бузовград сподели личен опит, при който от извозени лично от нея, с личния й автомобил,  1 тон хартиени и стъклени  отпадъци до депо в Стара Загора, тъй като на територията на община Казанлък такова няма, тя е получила 14 лева за всичко това.

„Нали разбирате цялата алогичност на ситуацията“ , попита тя представителите  на Община Казанлък.

След  поредица спорове и препирни, участниците в срещата се разбраха за следваща, на която Общината да ги срещне с фирми,  предлагащи извозване на хартиени отпадъци, с цел да ги подпомогне в изпълнението на това задължение.

„Ползвателите на търговски обекти са задължени да потърсят възможности чрез договори с организации по оползотворяване на отпадъци или други юридически лица, притежаващи разрешително за тяхното оползотворяване, да събират, транспортират и преработват отпадъците от опаковки.

На интернет страницата на Регионалната инспекция по околната среда и водите в Стара Загора има списък с фирмите, предоставящи тези услуги според това какво разрешително притежават за съответния вид отпадък. Всеки търговски обект трябва да организира самостоятелно процеса по разделно събиране и съхраняване на отпадъците“, заявиха на срещата още представители на общината.

Деляна Бобева  

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Кои са най-лошите идеи за Коледни подаръци?

Най - четени новини

за последната седмица

Областният управител за казуса с паметника “Бузлуджа“

13353 | 21 ноември 2024

Нивата на водата в язовир “Копринка“ остават ниски

4426 | 21 ноември 2024

Близо 600 дами от община Казанлък ще празнуват имен ден в неделя

4017 | 22 ноември 2024

Референдумът за Бузлуджа се провали. Под 20% избирателна активност към 20 часа

3851 | 17 ноември 2024

Николай Златанов за референдума: 80% от жителите на община Казанлък нямат мнение

3410 | 18 ноември 2024

Движението край Тулово се осъществява двупосочно в една лента поради ПТП

3375 | 18 ноември 2024

Бус се заби в паркиран автомобил на Прохода Шипка

1970 | 20 ноември 2024

Спипаха 47-годишен мъж с отнета книжка зад волана на “Ландровер“ в Казанлък

1838 | 20 ноември 2024

Таксиметровите шофьори от Казанлък се включиха в националния протест

1791 | 20 ноември 2024

Без сериозни наранявания е шофьорът, блъснал крава край Павел баня снощи

1767 | 18 ноември 2024
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак