От 1-ви до 7-ми август в двора на Етнографски музей Чирпанлиева къща в град Шипка се състоя обучение по “Кошничарство“ за изработване на автентични изделия от естествени материали с майстор Станко Киров, част от Школó по занаяти "Постоянството постига идеята" към Народно Читалище "Светлина - 1861".
Майстор Станко Киров е от град Българово. Започнал някак на шева, вече 29 години професионално практикува този занаят, а през дългия си професионален път, е създал най-различни изделия от върбовите клонки.
Преди почти 30 години Киров се уволнява от казармата и започва да търси сериозна работа. За да запълни времето си в този период, той започва да се занимава с кошничарство.
„Започнахме да робитим с един мой приятел, който преди това беше ходил при двама майстори, който практикуваха този занаят. В началото като нямах никаква представа кое как се прави, но след като поработихме известно време с моя приятел разбрах, че това нещо много ми харесва и така в продължение на 29 години продължавам да го практикувам професионално.“, каза майстирът.
Материалът, който използва за направата на своите изделия е вид върба.
„От самите пръчки може да се изплете почти всичко, а след като минат обработка през машината и станат на лентички може да се направи всичко останало. Това е и единствената машина, която се използва при нас, всичко друго е ръчен труд.“, уточнява Киров.
На желаещите решили да поемат по стъпките му майсторът казва, че може би най-важното качество за човек, решил да практикува този занаят е търпението. „Всичко става изключително бавно понеже се прави на ръка, като изключим заготовките за материала, които се минават през машината.“, допълва занаятчията.
Сред творенията на Киров са няколко плетени пана, част от съвместна изложба на Община Бургас, наблюдателници за следене на птиците в Атанасовското езеро, както и модерни окачени плетени тавани и полилеи.
Мотивът за посещението на майсторът в Шипка е да провокира интерес сред посетителите на обучението по кошничарство. „Говоря за поне 1 или 2 човека, които да проявят интерес за да се продължи този занаят, защото кошничарството в България професионално се практикува едва от 3-4 човека.“, допълни Киров.
Вижте, програмата на предстоящите обучения в Шипка на линка тук