Според управителят на фирмата, изготвила доклада за ОВОС за разширението на инсталацията за производство на смоли в „Кастамону България” АД Тодор Карастоянов, планираното разширяване на производствения процес на предприятието категорично не преобразува дейността му от дървопреработваща в химическа, а твърденията за замърсяване на водоемите са спекулации.
Това заяви Карастоянов пред БТА вчера, пред сградата на РИОСВ Стара Загора, минути след решението на експертния съвет. Припомняме ви, че докладът бе гласуван и приет с 11 гласа ЗА и 3 гласа ПРОТИВ.
Той обясни, че в изготвянето на доклада са участвали девет независими експерти, които са дали своята оценка на предварителен етап, относно това какво ще бъде влиянието върху околната среда при реализация на инвестиционното предложение. По думите му при спазване на препоръчаните мерки и инсталиране на съответните пречиствателни устройства, негативно въздействие върху околната среда няма да има.
„Докато се стигне до изграждане на новата инсталация, предстоят редица процедури по издаване на комплексно разрешително, които може би ще отнемат от осем месеца до година", допълни Карастоянов.
Той подчерта още, че очакваните емисии на свободен формалдехид са пренебрежимо малки, а фирмата подлежи на ежемесечен мониторинг. "При установяване на замърсявания, инсталацията може да бъде затворена, което също е някаква гаранция за хората", коментира той. Според него "Кастамону България" АД са инвестирали сериозни средства за предотвратяване на замърсяването на околната среда. "Има изградена локална система за оповестяване на рисковете от изтичане", каза още той. В отговор на твърденията на членове на Инициативния комитет, че строителството на инсталацията на територията на завода вече е започнало, Тодор Карастоянов коментира, че там се реализират и други инвестиционни предложения. "Няма издадено строително разрешение по това предложение, вероятно това са други нововъведения, но ако се работи по тази инсталация, то това е грубо нарушение", отбеляза той. Според Карастоянов между компанията и хората е необходимо да има диалог, а не да се води война.
Екологът Ивайло Предьов, член на екипа от експерти, изготвил доклада, обясни оценката относно рисковете от производствена авария. Аварията, която се свързва с инвестиционното намерение, е евентуално огнено кълбо на автоцистерна с метанол, която би била в границите на площадката и не може да достигне никое населено място, посочи той и подчерта, че формалинът не е запалим и взривоопасен. Относно евентуален разлив той отбеляза, че съществуващият и планираните резервоари са подсигурени и не може да има изтичане на отровни вещества. "Относно твърденията за канцерогенния ефект на формалдехида, бензинът например е с по-висока опасност по отношение на канцерогенност, една петролна база би била много по-опасна в това отношение", коментира още той.
"Ние знаем за притеснението на хората, защото сме в контакт с тях и ги информираме от месец май 2021 година за това, че такова инвестиционно предложение е внесено при нас и се дискутира, а след обществените обсъждания бяхме отворени за всякакви въпроси и допълнителни обяснения", коментира директорът на РИОСВ - Стара Загора Диана Искрева, която също беше категорична, че с реализиране на инвестиционното предложение няма да се промени вида на производството на "Кастамону България" АД.
"За нас като институция е много важно какви количества формалин ще се съхраняват на място. Това ще са същите 190 литра в същите съдове, които в момента се използват. Днешното решение дава на фирмата право да изработи план за изграждане на съоръжението и с този план да продължи нататък по институциите, за да получи различните необходими разрешителни, а когато инсталацията започне да функционира, трябва да кандидатстват за промяна на комплексното си разрешително. Това е един много строг режим на контрол, който ще определи какво и в какви количества могат да произвеждат и да изнасят, да вкарват като суровина, да изпускат през комини", обясни тя.
"Дойдохме да чуем експертите и сме доволни от това, което чухме. Аз лично подкрепям положителното становище по доклада за ОВОС", коментира заместник-кметът на община Павел баня Йордана Енева. По думите й по време на съвета всички участвали експерти са били много подробни, представяйки доводите си по изготвения доклад.
БТА
*Хората против разширението на инсталацията за производство на смоли в предприятието ще обжалват решението за ОВОС в законовия 14-дневен срок за това. Те изразиха готовност да обжалват и пред Административен съд, като имат нагласа и за протестни действия ако се наложи. А на 14 януари, събота от 10:00 часа, в малката зала на НЧ "Иван Вазов", с. Долно Сахране, жителите на двете села и хора против това решение за ОВОС, се събират на събрание.
Kурс за Oгняри
От 09.12.2024 г до 17.01.2025г. започва подаването на документи и записването на курсистите за Курс Огняр /машинист на котли...
Продавам чисто ново ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024
Продавам ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024. ATV-то е чисто ново, на 0 километра и 0 моточаса. Продава се с фактура с включено...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...