Жителите на две села в Казанлък и Павел баня са притеснени, че „в региона се залага екологична бомба”.
Притеснението на хората от селата Голямо Дряново и Горно Сахране е свързано с инвестиционното предложение за “Разширение и модернизация на дейcтваща инсталация за производство на смоли“ на „Кастамону България” АД, с. Горно Сахране.
В условията на комплексно разрешение 525-НО/2016 г. за производство на карбамид-формалдехидни смоли се предвижда изграждане на инсталация за производство на ФОРМАЛИН, взривоопасно и силно отровно вещество. Капацитетът на инсталацията ще е 164,4 тона на ден, 60 000 тона годишно. Формалина ще се съхранява в надземен резервоар 190 куб.м. Готовите смоли се съхраняват в надземни резервоари 5 бр. по 100 куб.м., 3 бр. по 300 куб.м., 2 бр. по 35 куб.м., авариен 300 куб.м. и 2бр. по 35 куб.м. Консумацията на вода от 5 000 куб.м ще нарасне на 10 000 куб.м.
Хората са притеснени, че отработената вода ще попада в почвата, в река Габровница и яз. Копринка. В инвестиционното предложение е уточнено, че „експлоатацията няма да доведе до промяна в производствените отпадъчни и/или охлаждащи води. Ще продължи да се експлоатира затворена система за оползотворяване на производствените отпадъчни води. Охлаждащите води също са в затворен оборотен цикъл.”
След разширението се предвижда изпускане на емисии до 3 часа на денонощие. Това са отровните метанол, въглероден оксид, диметилов етер, формалдехид и др. Според доклада на предложението те ще бъдат минимални количества.
Жителите на двете села се обединяват, поради факта,че инсталацията се намира на по-малко от 2 км. от западната част на селото. Според тях съществува потенциална опасност за селото и местността.
Хората в Голямо Дряново казват още: „Обсъждане на проблема се води в общ. Павел баня, но там има заинтересовани лица. В нашето село има информационно затъмнение, всичко се прави тихомълком и ще ни оставят при свършен факт. На 11.01.2023 г. ще има среща в гр. Павел баня, но само за общината. Призовавам да бъдат задействани всички институции за предотвратяване на проблема.”
Голямодряновци, или всички заинтересовани, се събират на събрание на 7-и януари, събота, в 17:00 часа в салона на читалището, за да вземат важни решения как да се противопоставят на "залагането на екологична бомба в региона".
Венета Тодорова, строителен инженер родом от с. Горно Сахране, сподели, че тя и нейни съграждани се борят с този проблем от няколко месеца. На 24 октомври 2022 г. в Горно Сахране се е провело обществено обсъждане на доклада по оценка на въздействието върху околната среда – ДОВОС, обявата за който за малко да остане незабелязана от жителите на Горно Сахране.
Сега, на 11.01.2023 г., другата сряда, в 11:00 часа в РИОСВ Стара Загора ще се проведе експертен съвет, на който са поканени по един представител на селата Горно и Долно Сахране и на община Павел баня. На този експертен съвет практически ще се каже "да" или "не" на доклада по ОВОС.
Жителите на засегнатите села подготвят становище с подписка срещу разширението на инсталацията на „Кастамону”, което ще внесат в РИОСВ най-късно в понеделник. Пусната е и жалба към Министерството на регионалното развитие и благоустройството, но хората смятат, че отговора от там няма да дойде навреме.
„Ние сме се подготвили с някои законови нарушения, но не знаем какво ще се случи. Всъщност на мен ми е ясна нагласата на тези инстанции, но се надявам Господ да е с нас!”, коментира още Венета Тодорова.
„Решени сме да стигнем до съд, пък ако ще и в международен съд. И без друго първият етап на производството ни трови достатъчно. С пускането на втори етап се очаква вредните емисии да се увеличат два пъти, но в рамките на допустимите норми. Което е още една подигравка със здравето на хората. Ще се радвам ако съмишленици и подкрепа, защото борбата още не е започнала истински.”, апелира Венета Тодорова.
С целият Доклад за ОВОС на ИП за „Разширение и модернизация на действаща инсталация за производство на смоли” може да се запознаете тук.