"Не се обсъждат промени в Наредба №18 за задължителното застраховане, с които да бъдат намалени минималните цени на Гражданската Отговорност" – това заяви в Пловдив зам.-председателят на Комисията за финансов надзор (КФН), ръководещ управление "Застрахователен надзор", Ралица Агайн, по време на среща-дискусия "Професионални и правни аспекти на застраховането – застрахователният кодекс и Гражданска отговорност 2006". Така Агайн отговори на опасенията на застрахователите, че има вероятност минималните задължителни премии по застраховката да бъдат намалени повече от два пъти от началото на 2006-та, като за най-малките коли да бъдат 70 лева.
"Ако това стане, ще има срив на застрахователния пазар, както през 1996-та година имаше на банковия пазар", заяви от своя страна Асен Христов, председател на Надзорния съвет на ЗК "Евроинс". Той подчерта, че България няма механизъм за компенсиране на приблизително 50 млн.евро – колкото ще струва евентуалното свиване на пазара. В момента има някои дружества, които не са членове на Националното бюро на българските автомобилни застрахователи и които държат 20% от пазара на Гражданската Отговорност. Има опасност тези дружества да съберат ниски премии от много хора и след това да нямат възможност да изплащат обезщетения по тях. Именно това, според Христов, би довело до фалити на компании и до евентуален срив на застрахователния пазар. Ако има една година отсрочка за въвеждане на индивидуалните цени на Гражданската Отговорност, като през 2006 година поне 10 на сто от премията се отпусне на застрахователите, така че те да могат да правят отстъпки за собствениците на най-ниския клас коли, би могло да се избегне евентуален срив на застрахователния пазар.
През тази една година КФН трябва да упражни стриктно правата си за контрол върху тези застрахователи, които биха се изкушили да намалят немотивирано цените, така че евентуалното либерализиране от 2007 година на пазара да не струва повече от 5 млн. евро. През тази една година е необходимо застрахователите да обяснят на хората защо трябва да внимават къде сключват задължителната си застраховка. Ако сега се либерализира пазарът и се стигне до срив, през следващата година цената на ГО няма да е 350, а 550 лв., защото застрахователите ще бъдат принудени да компенсират натрупаните загуби, предупреди Христов.
Според друг участник в срещата- адвокат Антоанета Димоларова, "по-добре е евентуалните фалити на застрахователи да се случват по-рано, когато и нивата на отговорност са по-ниски". За пример тя даде опита на Полша, където при либерализиране на пазара са фалирали 12 застрахователни дружества. "Това е струвало 65 млн. евро и е единственият лош пример в новите-страни членки на ЕС", добави от своя Асен Христов. Той предупреди още, че след евентуалния срив на пазара най-трудно ще бъде да се възвърне доверието на хората към застраховането.
Някои застрахователни компании вече са завели стотици дела срещу клиенти на ЗК Хилдън, тъй като компанията, чийто лиценз беше отнет, не е изплатила обезщетенията по Гражданска отговорност, стана ясно още на семинара. След евентуалното създаване на обявения обезпечителен фонд, изплащането на тези обезщетения ще става от него. /INSURANCE.BG
Сезонна работа в рекламна агенция
Търсим колега за свободната позиция общ работник-разпространение на плакати на морето. Желателно е кандидатът...
Рекламна агенция търси касиер
Касиер в рекламна агенция Изисквания: -Добра финансова грамотност - Желание за обучение и развитие - Внимание...
ПХГ ”Св. Св. Кирил и Методий“ - Казанлък, обявява прием за учебната 2025 /2026г. , по следните специалности:
Профилирана хуманитарна гимназия ”Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Казанлък, обявява прием за учебната 2025 /2026г. , по...
Хижа голяма Бузлуджа-нова се отдава под наем.
Хижа голяма Бузлуджа-нова се отдава под наем. За допълнителна информация и оглед-тел: 0882966489. ...
Аквапарк Овощник търси персонал за сезон 2025
Аквапарк Овощник търси персонал за следните позиции, за сезон 2025: - Помощник готвачи - Бар - Паркинг - Касиерки -...