Полицията в Казанлък залови днес голямо златно съкровище при специализирана полицейска акция, потвърдиха от Прокуратурата и МВР на извънредна пресконференция в РУ Полиция в Казанлък.
Средновековни златни накити и монети, с предполагаема датировка около 14 в., прилежно нагласени в специално кожено куфарче, керамика, бронзов медальон, ефрагмент от гипсова отливка и книгата на Христо Харитонов "Златото на Византия" са били намерени в джип, спрян за проверка от казанлъшките полицаи днес по обед на бул. "Никола Петков" в града.
"Съмнителното поведение на лицата", по думите на областния директор на МВР Георги Хаджиев, е накарало казанлъшките полицаи да претърсят автомобила, а след откриването на куфарчето със златото и още няколко предмета, плюс два електро капсул-детонатора в багажника, светкавично предприели и претърсвания в домовете им. Там е намерен и кашонът със средновековна керамика.
Двамата иманяри били стари познати на Полицията в Казанлък, каза началникът на районното Стойчо Крачолов. Това са В.В. на 66 г. и Е.Г. на 46 години. Мъжете вече били залавяни за иманярство и преди, потвърди окръжният прокурор Дичо Атанасов. Сега са задържани за 24 часа и срещу тях е образувано досъдебно производство за криминално престъпление – незаконно държане на културни ценности. По него се предвижда лишаване от свобода до 6 г., глоба и конфискация на ценностите - обясни окръжният прокурор.
Намереното съкровище е колективна находка, т.е. е събрано от няколко иманярски набези, а в него има и предмет – бронзов медальон от други места в Европа, който вероятно е дошъл в ръцете на казанлъшките „археолози на свободна практика“ по черни търговски канали. Фактът, че в комплект с нумизматичното куфарче с наредени златни монети, наушници и огърлици, иманярите са носели и книгата „Златото на Византия“, според запознати е очевиден знак, че двамата са били спипани в крачка - отивали са на продажба. Вероятно са пътували към някой заможен купувач на съкровищата на черно, който не е много вещ в нумизматиката и е трябвало да му показват картинки за доказателство от нумизматичния каталог на Харитонов за византийските монети. Но това са предположения.
Официално за съкровището и съпътстващите находки не може да се каже на този етап много. Предстои специализирана експертиза, която да докаже кои предмети от кои времена са и на какви знатни особи, вероятно са принадлежали. Не се знае още и откъде точно са изкопани златните накити и монетите в куфарчето, отделно събраните в кутийка парчета от златни предмети, къде е намерена керамиката и откъде е гипсовия фрагмент, т.е. дали са намерени в района на Казанлък или другаде. Задържаните лица мълчат и не признават – казаха полицейските началници и прокурора на брифинга днес.
Дали има разрушение на средновековната крепост Бузово кале край Бузовград, която в момента изследват археолози от казанлъшкия музей, предвид намерените капсул-детонатори - също не може да се каже все още. Зам. директорът на музея Радослав Петков отговори на нашия въпрос, че предстои да се огледа района на крепостта. По негово мнение, златните предмети от днешното криминално разкритие са от 14 век.
Това са 2 чифта златни наушници (обеци), златно колие с висулка със същите орнаменти, огърлица (или гривна) от полу-скъпоценни камъни, 5 златни монети с лика на Андроник II Палеолог и отделно до тях още 2 монети - 1 златна и 1 сребърна.
В кой музей ще бъдат прибрани накрая находките от средновековното златно съкровище и дали ще останат в Казанлък – също предстои да решат експерти, казаха още на пресконференцията днес органите на реда и правосъдието.
В брифинга, участваха Дичо Атанасов, окръжен прокурор на Стара Загора, Георги Хаджиев, директор на ОД на МВР-Стара Загора, началникът на РУ Полиция - Казанлък Стойчо Крачолов и Радослав Петков- зам. директор на Исторически музей "Искра" - Казанлък.
Вижте още подробности във видеото.
Красимира Стоянова
Kazanlak.com