"Малкият мегалит", както археологическата експедиция го нарича, е открит по време на проучването на крепостта Бузово кале, над с. Бузовград. Каменните блокове, които се предполага датират от времето на траките, в по-късни векове са „вписани“ в крепостните стени на средновековната крепост.
Вторият мегалит се намира само на 20 мин. от Мегалита Вратата на богинята и е интересен освен с близостта си и със сходството си като проявление и ориентация с големия мегалит, съобщи доц. д-р Деян Рабовянов от НАИМ при БАн – ръководител на археологическия екип. Той допълни, че темата следва да се разработи от негови колеги траколози и антични археолози.
Революционното откритие на археологическия екип по средновековна археология, който работи на Бузово кале близо година, бе съобщено днес на казанлъшките медии.
След приключилите преди дни първоначални проучвания на крепостта, вече има данни, с които да се запълни доскорошното бяло поле в средновековната история на град Казанлък,. Досега историята, като че ли прескачаше периода между Севтополис и съвременния наследник на град възникнал в Османската империя, предполагаемо от тогава с името Казанлък.
С най-новите проучвания и находки на археолозите, има категоричн данни, че крепостта Бузово кале е била ранно и късно средновековен център на Розовата долина. Разположена на 17 декара, крепостта е съществъвала от Късновизантийския период през VI век и после по време на I-то Българско Царство. Била е разрушена и отново възстановена по време на II -то Българско Царство.
Освен военно укрепление, Бузово кале е бил и средновековен град, намерени са средновековни монети, битова керамика, населени са били и "предградията" на крепостта в подножието й.
Не е изключено при следващите проучване на крепостта да се открият и по-преки доказателства, че средновековният град Крън, описан в историографията - е бил разположен именно в крепостта Бузово кале. Възможно е Бузово кале да е била резиденция на династията на Тертеровци - са част от хипотезите, които предстои да се разкрият с бъдещи археологически проучвания.
Повече за научните открития на Бузово кале със снимки, ще ви разкажем в отделна статия.
Kazanlak.com