Кметът на Община Казанлък - Галина Стоянова гостува в студиото на местна медия по повод предстоящи референдум за бъдещето на Дом-паметника на Българската комунистическа партия (БКП) на връх Бузлуджа. По време на участието си градоначалникът отговори на важни въпроси, свързани с референдума, както и на питания отправени ѝ онлайн от граждани.
"Уважаеми казанлъчани и граждани на Община Казанлък, предстоящият референдум ще е проверка дали сме изградили добра общност и възможност да докажем и на националната власт, че трябва да бъдат смислени каузите и въпросите, които ни водят към урните. Убедена съм, че сте достатъчно зрели, за да не сте съучастници в разрушаването на Бузлуджа.", каза Галина Стоянова.
В интервюто стана ясно, че ако казанлъчани на 17 ноември решат Община Казанлък да поеме за срок от десет години управлението на Дом-паметника ще бъде осигурено финансиране в размер на 7 милиона лева- европейски средства, които ще са предназначени за извършване на аварийно строителни дейности на Монумента. Те ще включват основно затваряне на покрива, който е разрушен, както и възстановяване на прозорците, като дейностите няма да изискват дофинансиране от общинския бюджет.
Галина Стоянова обясни, че процедурата по предоставянето на управлението на паметника на Община Казанлък е според Закона за държавната собственост и Закона за културното наследство и се предоставя със заповед на областния управител и след подписване на договор за управление между него и Общината. Това става след предоставена от страна на Община Казанлък ясна концепция за управлението и аргументирани мотиви.
На въпрос защо Община Казанлък може да поиска управлението на Бузлуджа за срок от 10 години, Галина Стоянова уточни, че според Закона за държавна собственост това е максималният срок, а след изтичането му стопанисващият има възможността да отправи ново искане.
Галина Стоянова подчерта, че Бузлуджа трябва да запази историята си, запечатана в бетона, в стените и в мозайките, но и да продължи "да говори" на бъдещите поколенията за миналото. Тя добави, че в Монументът се помещава най-голямото изградено от мозайки платно, запазени в по-голямата си част.
За стойността на паметникът на връх Бузлуджа като световен туристически обект сочат и анализи, сочещи за присъствието му в портфолиата на туристическите агенции, като водеща дестинация в България. Рушащият се монумент има потенциала да се преобрази в концертна зала или конгресен център на световно ниво.
На предстоящия референдум решаващ съдбата на Паметник Бузлуджа, който ще се състои на 17 ноември, с право на глас са 70 000 граждани на Община Казанлък, като 40 процента от тях е нужно да гласуват, в случая - 28 000 казанлъчани и хора от населените места.