28 000 души трябва да гласуват, за да бъде успешен
Днес, в салона на Художествена галерия Казанлък и Исторически музей „Искра“ се проведе обществено обсъждане във връзка с предстоящия референдум, където казанлъчани ще имат правота да решат дали Община Казанлък да бъде стопанин на Дом-паметника на връх Бузлуджа.
Във въведение в началото на срещата, кметът на Община Казанлък Галина Стоянова акцентира върху няколко често задавани въпроса. Тя обясни, че паметникът на Бузлуджа получава статут с класификация на архитектурно-строително и художествена недвижима културна ценност с категория „Национално значение“ на 13.09.2021г. от министъра на културата проф. Велислав Минеков, чиито баща е сред творците на мозайките в монумента. До този момент, знаковият социалистически паметник е ничии, без статут. При издаването на заповедта, проф. Минеков защитава историческия обект, като го обявява за паметник от национално значение, като неможе да бъде продаден или приватизиран.
7 млн лв европейски средства са отпуснали за реставрацията и консервация на монумента на връх Бузлуджа, след защита на Община Казанлък на Концепция за интегрирани териториални инвестиции, която е получила максимален брой точки. Със средствата е планувано да бъдат извършени ремонтни действия за затваряне на прозорците и покрива, възстановяване а тока и водата в сградата. Кметът поясни, че рамките от 10-годишното управление се дължи на законовите норми в страната. В практиката си е научила, че когато стопанинът е добър, държавата безпроблемно удължава срока на управление.
„Смятам, че нито аз, и следващите кметове, ще си позволят лукса, да инвестират от бюджета на Община Казанлък в реконструкция, консервация, социализация на този паметник.“, каза Галина Стоянова.
Кметът заяви, че Общината не възнамерява да възстановява идеологическата ценност на историческия обект, а неговата култура и архитектура. Целта е да бъде създаден „голям, защо не световен, конгресен център“, допълва Стоянова.
И допълни: „Искам да дадем урок на нашата държава, че хората ѝ са мъдри, и могат да вземат решение. Ние знаем, че се провеждаха много референдуми, но засега няма нито един успял в България за последните 30 години.“
Реших да направим допитването и да разберем, Казанлък Дреми град ли е?"
Референдумът ще се проведе на 17 ноември. За да бъде успешен той, 40 % от жителите имащи право на глас трябва да го упражнят, като за Казанлък това са 28 000 души.
Мнения, спомени свързани с паметника, въпроси и притеснения прозвучаха по време на двучасовата среща на гражданите с кметът на общината.
Председателят на Общински съвет – Казанлък сподели с присъстващите своите мисли, че ако референдума не бъде успешен, чрез гласуване, местният съвет може да задължи кметът да поиска управлението на монумента Бузлуджа за управление.
„Това не дава основание хората да излязат да гласуват, а е един елегантен начин, ако видим, че достатъчно казанлъчани гласуват с „да“, да приемем този резервен вариант“, каза Златанов.
По време на срещата, всички присъстващи имаха възможността да видят интервютата на ученици от ППМГ „Никола Обрешков“ – Кристиян и Тома. Те са разговаряли с изявени казанлъчани по темата.
Kурс за Oгняри
От 09.12.2024 г до 17.01.2025г. започва подаването на документи и записването на курсистите за Курс Огняр /машинист на котли...
Продавам чисто ново ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024
Продавам ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024. ATV-то е чисто ново, на 0 километра и 0 моточаса. Продава се с фактура с включено...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...