През последните месеци, благодарение на огромната подкрепа, Шипка успя да възвърне красотата и уюта, който цареше в подбалканското градче, преди то да бъде връхлетяно от опустошителната буря на 13 юни 2024. Това стана ясно от думите на кмета на населеното място Василка Панайотова, по време на пресконференция в клуба на БТА в град Казанлък.
Тя припомни, че от природното бедствие бяха засегнати множество домове, сред които бе и 141-годишната къща на Чуканови, построена през 1883 г. Освен значителните щети нанесени по имота, които се оказаха непосилни за отремонтиране от четиричленното семейство, стана ясно, че домакинството е изправено и пред значителни житейски неслуки. Битовите условия, в които живееха хората, предизвикаха вълна от съпричастност. Поставено беше началото на благотворителна кампания за Шипка, към която се присъединиха мнозина от страната и чужбина. С общи усилия беше изцяло ремонтиран дома на семейство Чуканови, а условията на живот и жизнения им стандарт значително подобрен.
Василка Панайотова изказа своята благодарност към всички доброволци и дарители, без които града не би се възстановил толкова бързо след природното бедствие. Тя отбеляза, че Медийна група „Вис Виталис“, е стартирала веднага след наводнението кампанията „В помощ на Шипка“, в която се включиха фирми и частни лица, и помогнаха за основния ремонт на къщата на Чуканови, смяната на покрива, осигуряването на нови дограми, обзавеждането и пребоядисването на фасада. Своя принос към каузата отдадоха още завод „Арсенал“ АД и Община Казанлък.
„В деня, в който отидохме в Шипка след опустошителната буря, хората там не бяха на себе си. Така се роди наша идея, да им помогнем с каквото можем. Изказвам, благодарност на политически сили, граждани и фирми, които се включиха, защото когато сме заедно и има съпричастност всичко се случва. Стореното доброто трябва да продължи и за напред.“, каза изпълнителният директор на „Вис Виталис“ Славка Самарска.
Кметицата на Шипка заяви, че засегнати от бурята бяха още сградата на читалището, храм „Рождество Христово“, както и Чирпанлиевата къща. Панайотова обърна внимание и на значителните щети нанесени по насажденията в района. По думите ѝ е била създадена специална комисия чрез лесовъдната станция в Пловдив и направена рекапитулация по темата, като през месец септември е било извършено маркиране на иглолистните насаждения, които има препоръки да бъдат изведени с принудителна сеч с интензивност от 30 до 100 %. Тя отбеляза, че най-засегната към настоящия момент площ е в размер на 698 декара и за нея има изготвен план.
Панайотова подчерта, че предвид горепосоченото ще бъде необходимо да бъдат извършени залесявания на мястото на освободените площи, които ще се образуват както и да бъдат осигурени фиданки. Цялата площт със засегнати дървета е в мащаб от 2108 декара, основно иглолистна култура, като част от дърветата са на 100 % увредени и е необходимо да бъдат отсечени. Друга част обаче ще бъдат оставени под наблюдение защото само върховете на растения са поразени и компрометирани към момента и ще бъдат наблюдавани дали ще последва евентуално възобновяване.
„Надявам се на бързи своевременни действия от Държавно горско лесничейство Казанлък по въпроса. Убедена съм, че ще направят най-доброто и съм в очакване на последващи действия като залесяване и осигуряване на необходимия брой широколистни фиданки. Предстои да бъде направена и организация по залесяването предвид голяма площ.“, заяви Василка Панайотова.
По време на пресконференцията стана ясно още, ощетените земеделци пострадали при бедствието в Шипка, които имат етерично маслена култура като рози и лавандула, както овощни градини, подготвят подписка към министерство на земеделието.
Както kazanlak.com писа, на 14 юни министър-председателят Димитър Главчев, министърът на вътрешните работи Калин Стоянов, министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова и представители на Агенцията за социално подпомагане посетиха гр. Шипка, за да се запознаят с обстановката след опустошителната буря, която мина през региона. Те обещаха засегнатите да бъдат подпомогнати от междуведомствената комисия председател, на която към онзи момент бе Калин Стоянов.
След това последва среща в сградата на местната администрация в Казанлък с участието на зам. кметът Даниела Коева, директорът на социално подпомагане Даниела Русева и арх. Христо Инджов. На нея беше оповестено пред журналисти, че 349 са заявленията, подадени към междуведомствената комисия и към застрахователя, в определения 14 дневен срок според Правилника на комисията. От получените 321 молби, след извършен анализ са били уважени тези на 117 домакинства.
Припомняме, че междувременно вълна от съпричастност заля Шипка и повече от 300 доброволци от цялата страна, както и много дарители помогнаха на града да възвърне красивия си вид отпреди бурята, сполетяла го на 13 юни 2024.
Kурс за Oгняри
От 09.12.2024 г до 17.01.2025г. започва подаването на документи и записването на курсистите за Курс Огняр /машинист на котли...
Продавам чисто ново ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024
Продавам ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024. ATV-то е чисто ново, на 0 километра и 0 моточаса. Продава се с фактура с включено...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...