Близо 40% от населението на Шипка получи отговор от Дирекция „Социално подпомагане“ на искане на помощ от държавата за нанесени материални щети след опустошителната буря, която връхлетя казанлъшкото градче преди месец - на 13 юни. Едва 7% от 40% обработени молби са одобрени да получат помощ в размер от 300 до 500лв. Останалите - не отговарят на критериите.
Припомняме, че след силната буря, премесен със силна градушка и пороен дъжд, нанесла щети по всички къщи, фасади и автомобили, министри посетиха гр. Шипка още на следващия ден, за да се запознаят с обстановката. Това бяха министър-председателят Димитър Главчев, министърът на вътрешните работи Калин Стоянов, министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова и представители на Агенцията за социално подпомагане. В този момент вече 300 домакинства бяха подали молби за помощ.
Министър Главчев заяви, че помощта от държавата към пострадалите ще бъде получена в най-кратки срокове.
„Много приятно бях изненадан, че самите хора работят по покривите. Те от сутринта сами си оправят, не чакат държавата, но въпреки това имат нужда от подкрепата ѝ.“
„След като не са си застраховали имуществото, ще трябва да получат помощ. Тези, които са го застраховали ще получат обезщетение от застрахователите. Именно заради това сме тук. Да покажем съпричастността на държавата",каза министърът и призова хората да застраховат своите имущества.
Министъра поясни реда, по който пострадалите от природното бедствие ще получат помощ от държавата. Местната администрация е необходимо бързо да съберат и изготвят нужните документи, след което да входират своите искания в Комисията по бедствия и аварии.
Шипченци остават с надеждата, че „Междуведомствената комисия по бедствия и аварии“ ще подаде ръка към пострадалите.
При посещението на министрите, Председателят ѝ министър Стоянова, заяви че „има готовността и финансовата възможност да реагира при оказване на помощта за излизане от ситуацията, в която се намира в момента община Казанлък.“
„Комисията може много бързо да реагира за детски градини, училища, инфраструктурата. За обикновените хора също има вариант да бъдат подпомогнати чрез Комисията, но първоначално те ще получат помощта от Министерство на труда и социалната политика - еднократна помощ, а в последствие за компрометиране за покривните съоръжения“, допълни Стоянов.