В Казанлък беше официално открит Международния фолклорен фестивал, а публиката имаше възможността да се наслади на пъстрия колорит от костюми, песни и ритми. Целта на събитието, което е част от традиционния Празник на розата е да стимулира интереса и любовта на поколенията към родното творчество.
Пет чуждестранни и един български състава взеха участие в днешната проявата, а част от участниците бяха от побратимените на Казанлък градове - Дзинан /Китай /, Джунгнанг- гу /Корея/, Дидимотика /Гърция/ и Кочани/РСМ/.
За пръв път тази година на местната сцена се качиха фолклористи от Лай Чау /Виетнам/, които представиха изпълнения с инструмента Пи Кео /вид тромпет/. Фолклорната група от Джунгнанг- гу изпълни традиционни корейски народни песни, както и изпълнения на духовия инструмент "Даегуем". Фолклорен ансамбъл "Лупчо Сантов" от Кочани представи песни и танци, символ на народността от този край. Китайската фолклорна група от Дзинан зарадва публиката с изпълнения на народните инструменти - цимбал, ерху и шън, както и с персонажи от характерните оперни изкуства. В пъстрата програма участие взе и културно - фолклорната асоциация "ТО КАСТРО" от Гърция.
От българска страна, Ансамбъла за народни песни и танци "Искра" с главен художествен ръководител и Почетен гражданин на Казанлък за 2022 г. Цветан Цочев, завладя зрителите с магнетичните си изпълнения на "Тракийска сюита" и "Шопско настроение".
Съставите във формата получиха грамоти за участие, връчени им от директора на Общинска библиотека „Искра“ Теодора Георгиева.
Фестивалът продължава и през утрешния ден 1-ви юни, когато фолклорната вечер ще открие Представителен младежки фолклорен танцов състав "Арсенал" с художествен ръководител и хореограф Ваня Минчева. В репертоара на състава са включени танци от всички етнографски области на България.
В неделя, 2-ри юни на откритата сцена след празничното шествие ще се изявят танцовите формации от НЧ "Жар - 2002", които преди това ще дефилират с фолклорни костюми на побратимените градове. За доброто настроение в празничния ден ще се погрижат и клуб "Тракийци" с художествен ръководител Валентин Ангелов, както и клуб "Янина" към НЧ "Братство - 1869" с. Енина. .
Международният фолклорен фестивал е престижно събитие с дългогодишна история, на което през годините са участвали групи от всички краища на Европа и света. След кратко прекъсване, през 2013 година провеждането му бе възобновено от кмета на Община Казанлък – Галина Стоянова.
За пръв път преди официалното откриване на тазгодишното издание на формата, в зала "Иван Милев" се състоя опознавателна среща на съставите с представители от Община Казанлък като организатор. Гостите бяха посрещнати топло от домакините на събитието. Те получиха и символични подаръци, които да им напомнят за Града на розите, когато се завърнат по родните си места.
Още снимки може да видите в галерията
За поредната години с логистичната подкрепа на гостуващите състави е ангажиран екипа на ОБ "Искра".
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...
Фирма “Туинс 3“ търси да назначи монтажисти и работници в производствен цех за дограма
Поради увеличаване обема на работа фирма “ Туинс 3 “ гр. Казанлък , търси да назначи монтажисти и работници в производствен...
Частна детска занималня „Кара“ отваря врати в Казанлък
Нова частна занималня за деца от I-IV клас отвори врати в град Казанлък. Учебната база на „Кара“ е уютна, съвременна...