Изложба посветена на 130-ата годишнина от рождението на Мара Чорбаджийска беше открита в Литературно - художествен музей “Чудомир”.
„Показаните снимки, сполучливо илюстрират живота на Мара Чорбаджийска.”, каза директора на културния институт Добрина Матова. Експозицията започва с фотографии от ранните студенстки години на художничката, показващи ни една пълна с ентусизъм и енергия млада жена, преминавайки към учителската ѝ кариера и любовта към децата. Ще видите и единствените нейни снимки с модели, които е изобразила в портрети, както и единствената досега открита снимка с нея на нейна изложба. Ще се запознаете и с кадри на двойката съпрузи Мара и Чудомир, които са били неотлъчно един до друг- снимки в техния дом, дворът пред къщата им, наречен закачливо от Чудомир – Райската градина на Адамъ и Ева, както и снимки на пътуванията им из България и Европа. Изложбата предлага богата колекция от портрети на Мара Чорбаджийска през годините, повечето правени от самия Чудомир.
Според Матова, експозицията, която е реализирана изцяло с фотографии от фонда на музея, би породила истински интерес у всеки ценител на творчеството на художничката. По думите ѝ днешната дата, 22 февруари може да се определи като един празник за града, защото тогава са родени двама големи творци – академик Дечко Узунов и съпругата на Чудомир – Мара Чорбаджийска.
По този повод, гости в пространството на културната институция днес бяха възпитаници от Националното училище по пластични изкуства и дизайн "Академик Дечко Узунов", които имаха възможността да бъдат първите посетители на изложбата. Те имаха удоволствието да изслушат и лекция за живота и творчеството на Мара Чорбаджийска, представене им от Георги Гечев, който е най-новото попълнение в екипа на Литературно - художествен музей “Чудомир”.
През годината са предвидени още събития, с които ще бъде отбелязана 130-ата годишнина от рождението на бележитата художничката. „Вторият ден от тазгодишните Чудомирови празници ще бъде посветен на Мара Чорбаджийска. Като част от програмата на изданието ще бъде специално подготвена лекция за нея, която професор Марин Добрев ще представи в пространството на музея. Предвиждаме и откриването на изложба с нейни творби.”, каза Добрина Матова. Тя уточни, че заедно с изкуствоведа работят от няколко години върху албум, в който ще бъдат представени картини рисувани от художничката. Матова изрази надежда, изданието да бъде завършено и представено през настоящата година.
Мара Нонова – Чорбаджийска е родена на 22 февруари 1894 г. в Марица. Баща ѝ Иванчо Нонов от с. Енина, който бил известен за времето си в селото учител се оженва за Донка от Трявна, която пък била от рода на прочутия тревненски майстор резбар поп Кою от рода Витанови. Двамата имали осем деца, а Мара била четвъртото от тях. Мара Нонова завършва гимназия в Стара Загора и на 4 декември 1919 г. показва първата си самостоятелна изложба. Основна част от нейните произведения се съхраняват от Литературно-художествен музей “Чудомир” - Казанлък. Нейни произведения притежават Националната художествена галерия, Софийска градска художествена галерия, градските художествени галерии на Казанлък и Стара Загора, както и множество частни сбирки в страната и чужбина.
След смъртта на Чудомир в края на 1967г. тя ограничава контактите си с външния свят, приемайки понякога само най-близките си приятелки. Умира на 8 май 1974 година.