Измината година се оказа изключително ползвотворна за Музей „Чудомир“. Културната институция осъществи редица проекти, отлагани през годните, благодарение на отпусната целева субсидия в рамките на 108 708 лева по министерско поставление 351.
Освен подобряване на материалната база, музея отчете и много творчески постижения, какъвто е новия спечелен проект, който предстои да бъде реализиран през първата половина на следващата календарна година. В хода на изпълнение на проекта се очаква да бъде създаден дигитален хъб „Чудомир“ към музея, а ръкописите на именития писател и художник да бъдат дигитализирани със съдейсвието на фирма „Перфект“, които работиха и по интерактивната изложба „Оживелите нашенци“.
Сред значимите дейности, по които работи музея през 2024 г. са извършването на основен ремонт на течащия покрив на новата сграда, изготвянето на проект за ремонт на къщата на Димитър Чорбаджийски – Чудомир, която е недвижима културна ценност с национално значение, закупуването на осем метални шкафа за съхранение на акврелите във фондохранилището, подновяването на рамките на творбите от пътуващата изложба „Нашенци“ на Чудомир, както и поставянето на ново фасадно осветление /трикольор/ на новата сграда на Музея.
„Двадесет маслени платна на Чудомир и Мара Чорбаджийски бяха реставрирани и консервирани, което само по себе си е един сложен и сериозен процес, изискващ доста средства, а част от картините на Мара получиха и нови рамки.“, каза Добрина Матова, директор на ЛХМ „Чудомир“. Тя уточни, че през 2024 г. предстои да бъде представен нов каталог е неиздавани до момента творби на съпругата на Чудомир, разработен съвместно с проф. Марин Добрев.
Екипът на Музей „Чудомир“ изказа своята благордарност към Община Казанлък и Фондация „Чудомир“ в лицето на нейния председател Борис Кърчев за оказаната подкрепа при осъществяването на голяма част от гореизброените дейности и проекти.