В зала „Иван Милев“ днес беше представена книгата за „Стефан Почеков – Възрожденски учител и виден казанлъшки революционер“ написана от Недялко Пъков.
На събитието присъстваха директори на културни институти, представители на Община Казанлък, 61 Стрямска механизирана бригада, местни организации, читалища и училища, родолюбци и граждани.
Срещата откри д-р Момчил Маринов, директор на Исторически музей „Искра“. Той разказа за личността и делото на бележития казанлъчанин, оставил дълбока и важна диря в историята на Казанлък. „Стефан Почеков е роден е през 1850 г. в Казанлък. Загива на 8 май 1877 г. край днешното село Чифлик , община Троян, местността „Голямата Скала“. Той е герой от Априлското въстание, но и типичен представител на най-доброто, което българската нация създава през възраждането.“, каза д-р Маринов. Той уточни, че Почеков е бил наследник на занаятчийско семейство от средната класа. Поради чисто финансови причини не успял да завърши образованието което иска, но с огромен ентусиазъм се самообразовал и станал един от най-уважаваните учители в Розовата долина. Бил е един от дейците на ученолюбивата дружина „Искра“ и горещ радетел за освобождението на България. Д-р Момчил Маринов уточни, че на страниците на изданието може да бъде проследена също и ролята на Казанлък през 60 и 70 години на 19 век.
По време на събитието бяха връчени на Община Казанлък, 61 Стрямска механизирана бригада, музеи, училища и читалища от града и региона, Военен Клуб - Казанлък, патриотични и родолюбиви организации и вестник „Трибуна Арсенал”, 50 портретa на Стефан Почеков и плакати с лика на революционера рисувани по снимка, книга за него и книга за Стоян Пъков, стотник в Априлското въстание, диск с филм рецитал „Чада на Балкана” и плакат на Стефан Почеков.
Авторът на книгата Недялко Пъков припомни, че в центъра на града има поставена мемориална плоча с надпис „Тук се роди и живя видния революционер Стефан почеков, убит в троянския балкан по време на Априлското въстание на 26 години, Вечна памет на героя.“. През 2006 г. къщата на Почеков, намираща се непосредствено срещу сградата на Община Казанлък е била съборена. Той изрази надежда, в близкото бъдеще да се възстанови родната къща на героя, която да се превърне в исторически музей за родолюбие и патриотизъм, а междублоковото пространство около нея да стане площад „Стефан Почеков“.
Недялко Пъков каза още, че е направено предложение за именуване на новосъздадена улица в Града на розите, защото все още няма такава, която да носи името на Стефан Почеков, както и на баба Гана – майка на възрожденеца Петьо Ганин.
Благодарение на историческите задълбочени изследвания на Възрожденското образование в гр. Казанлък, описани в книгата на Николина Георгиева от Основно училище „Св. Паисий Хилендарски, духовно огнище на просвещение и родолюбие“ автора Недялко Пъков намерира сведения за живота на и дейността на казанлъшкия учител Йордан Стателов, основател на местното читалище „Просвещение“, който заедно със Стефан Почеков поставят основите на Ученолюбивата дружинка „Искра“ през 1873 г. в Казанлък.
Книгата се издава и разпространява със съдействието на Община Казанлък.