И тази година беше спазена традицията за зарязване на лозите по случай Трифон Зарезан в казанлъшко. Ритуалът беше изпълнен в село Долно Изворово и град Крън, научаваме от публикувани снимки в социалната мрежа.
Кметът на селото Ферид Бекиров беше водеща фигура в извършването на ритуала по подрязване за берекет на гроздето. Събитието продължи с фолклорна програма и веселие. В Крън обреда беше организиран от местната администрация и НЧ „Цвятко Радойнов – 1885”. Там пристваха градоначалникът на населеното място Тодор Малаков, мъжка фолклорна певческа група „Нашенци“, отец Константин и приятели.
Трифоновден или Трифон Зарезан се отбелязва на 1 февруари по съвременния календар, но мнозина го празнуват и на 14-ти февруари, когато се пада по стар стил.
Според различни народни поверия, колкото повече вино се изпие и пролее на празника, толкова по-голям ще е добивът през новия лозарски сезон. Всички притежатели на лозя се обличат празнично на Трифоновден и отиват сред своите лозови “владения”. Така започват символично пролетната резитба на лозята. Затова наричат празника Трифон Зарезан.
Лозарството и винопроизводството се развиват по българските земи още от времето на древните траки. Пировете с вино на тракийските владетели впечатлили древногръцки автори като Аристофан, Ксенофонт и Демостен. Тракийският бог на плодородието и виното Сабазий, по-известен като Дионис, е предшественик на християнския покровител на лозарите Св. Трифон.
За християнския светец Трифон има народно поверие, бил наказан да отреже с лозарския косер собствения си нос, защото се подиграл на Света Богородица. Но независимо от това предание, Св. Трифон е на голяма почит в народната традиция. Вярва се, че с негова помощ и благословия лозята стават плодородни. Ето защо лозарите ритуално го търсят и призовават да дойде в техните лозя, когато се съберат на празника на Св. Трифон. Тогава те изричат заклинания да се роди толкова много грозде, че да отрупа и скрие от погледите светеца.