17:11 | 28 юни 23 11297

Дигитална възстановка на част от средновековният град Крън беше представена в Исторически музей “Искра“

Дигитална възстановка на част от средновековният град Крън беше представена в Исторически музей “Искра“ / Новини от Казанлък

Днес в мултимедийната зала на Исторически музей „Искра“ беше представена дигитална възстановка на част от средновековния град Крън, за който професор Николай Овчаров пише в книгата си “Господарите на Крън и техните съкровища”.

Проектът е реализиран с чрез съвместната работа на Емил Михов от Габрово и неговия екип от компютърни специалисти. Благодарение на съвременната технология, зрителят може да разгледа с помощта на виртуални очила, самата кула и да види какъв всъщност е бил живота през 14-ти век в средновековния замък, за който се смята, че се е намирал в старата част на Казанлък.

„Този проект се реализира за първи път. Доказателствата сочат, че средновековния град Крън се е намирал в Казанлък. Това заляга и в моята книга, която излезе преди 1 година. Става дума за езикови обяснения на базата, на които става ясно, че името на Казанлък идва, не от турската дума мома или казан, а от Крън, но с едно много сложно транскрибиране и води към древния средновековен град Крън, който се търси в казанлъшкото поле повече от 100 години.“, каза проф. Овчаров.

Доказателство за това твърдение е една черно-бяла снимка от началото на 20-ти век, от стара част на Казанлък, което показва, че е имало средновековен замък от 14-ти век. За съжаление не могат да се направят разкопки защото там се намира църквата „Свети Пророк Илия“. Най-вероятно самата кула е била на около пет етажа.

Емил Емилов сподели, че изградената  360 градусовата кула е създадена по археологически данни. Според разработките на проф. Овчаров става ясно, че именно тази кула известна още като „Бялата кула“, е била именно замъкана деспот Алдимир и владетелите на Крън.

„Над 8 актьори са вкарани в тази 360-градусова кула, която искахме да съживим.“, добави Емилов.

Кметът Галина Стоянова беше сред гостите на събитието. „Оказа се, че тази история е напълно непозната за казанлъчани, описана от проф. Овчаров в книгата му. Както знаете разработваме и атракцион, който е един доста голям туристически комплекс. Искахме да направим така, че той да бъде максимално реалистичен и да не правим никакви компромиси с археологията и историята на траките в този край. Ще се радвам професор Овчаров да продължи работата си в Казанлък паралелно в тази с Кърджали.“, заяви Стоянова.

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Подкрепяте ли Община Казанлък да управлява Дом-паметник „Бузлуджа“?

Най - четени новини

за последната седмица

Добромир Гущеров за паметника Бузлуджа: Бъдещето е по-голямо, от това което си представяме в днешни дни

36058 | 11 ноември 2024

Д-р Бойчо Бойчев: Паметникът на Бузлуджа може да бъде превърнат в един прекрасен културен център

21815 | 08 ноември 2024

Две катастрофи на пътя Казанлък - Стара Загора

9296 | 12 ноември 2024

Галя Гугушева: След реставрация, паметникът на връх Бузлуджа би могъл да разшири и обогати туристическия поток на територията на Казанлък

6660 | 12 ноември 2024

Паметникът на връх Бузлуджа е част от история ни, която трябва да познаваме, а не да зачеркваме

5167 | 09 ноември 2024

Клиничният хематолог д-р Ивелина Тенева се присъединява към екипа на Поликлиниката в Казанлък

4559 | 06 ноември 2024

15 и 18 ноември са обявени за неучебни дни в Казанлъшко, заради провеждането на референдум за Дом-паметник Бузлуджа

4451 | 08 ноември 2024

Арсенал с награда за лидер в класация на “Капитал“

4252 | 06 ноември 2024

Две коли катастрофираха на пътя Енина - Казанлък

4135 | 12 ноември 2024

Служители на ГДНП и РУ-Казанлък откриха и иззеха 49 предмета с белези на културно-исторически ценности

4018 | 12 ноември 2024
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак