Днес в мултимедийната зала на Исторически музей „Искра“ беше представена дигитална възстановка на част от средновековния град Крън, за който професор Николай Овчаров пише в книгата си “Господарите на Крън и техните съкровища”.
Проектът е реализиран с чрез съвместната работа на Емил Михов от Габрово и неговия екип от компютърни специалисти. Благодарение на съвременната технология, зрителят може да разгледа с помощта на виртуални очила, самата кула и да види какъв всъщност е бил живота през 14-ти век в средновековния замък, за който се смята, че се е намирал в старата част на Казанлък.
„Този проект се реализира за първи път. Доказателствата сочат, че средновековния град Крън се е намирал в Казанлък. Това заляга и в моята книга, която излезе преди 1 година. Става дума за езикови обяснения на базата, на които става ясно, че името на Казанлък идва, не от турската дума мома или казан, а от Крън, но с едно много сложно транскрибиране и води към древния средновековен град Крън, който се търси в казанлъшкото поле повече от 100 години.“, каза проф. Овчаров.
Доказателство за това твърдение е една черно-бяла снимка от началото на 20-ти век, от стара част на Казанлък, което показва, че е имало средновековен замък от 14-ти век. За съжаление не могат да се направят разкопки защото там се намира църквата „Свети Пророк Илия“. Най-вероятно самата кула е била на около пет етажа.
Емил Емилов сподели, че изградената 360 градусовата кула е създадена по археологически данни. Според разработките на проф. Овчаров става ясно, че именно тази кула известна още като „Бялата кула“, е била именно замъкана деспот Алдимир и владетелите на Крън.
„Над 8 актьори са вкарани в тази 360-градусова кула, която искахме да съживим.“, добави Емилов.
Кметът Галина Стоянова беше сред гостите на събитието. „Оказа се, че тази история е напълно непозната за казанлъчани, описана от проф. Овчаров в книгата му. Както знаете разработваме и атракцион, който е един доста голям туристически комплекс. Искахме да направим така, че той да бъде максимално реалистичен и да не правим никакви компромиси с археологията и историята на траките в този край. Ще се радвам професор Овчаров да продължи работата си в Казанлък паралелно в тази с Кърджали.“, заяви Стоянова.