Тази събота, 11-ти ноември за пореден път Павел баня ще е домакин на националното изложение на трабантите в България- „Трабант фест“ . Проявата е по повод 66-та годишнина от създаването на тази немска марка автомобили и се организира от национален клуб „Трабант“ и община Павел баня.
Официалното откриване на изложението е от 10,30 часа на площада в Павел баня, награждаването -три часа по-късно. Ще бъдат раздадени награди в различни категории.
По време на фестивала пред павелбанци и гости на града ще дефилират различни модели от немската марка, произведени през социализма и първите няколко години на новите времена. На форума ще могат да бъдат видени и трабанти с удължени купета, превърнати от техните собственици в лимузини.
Немското возило, за което по време на соца у нас се чакаше минимум три години има интересна и не съвсем лека история.
Първият трабант, превърнал се в символ на цяла една историческа епоха- социализма, е произведен на 7 ноември 1957 година в завода в саксонския град Цвикау- тогавашна Източна Германия.
Последният трабант излиза изпод поточната линия на завода на 30-ти април 1991 година и е бил боядисан в .. розово.
За 34-те години история на Трабанта, в завода в Цвикау са произведени над 3 милиона бройки от "пърдялника от дуропласт",както българският автомобилен фолклор го нарича, заради разпознаваемия с характерния шум на двутактовия му двигател.
Нуждата родила и познатата ни каросерия от изкуствена материя, тъй като по него време в ГДР ламарината е била дефицитна.
Малката кола, която заради олекотената си конструкция наричана още "кола от картон", е имала между 18 и 26 конски сили и е можела да развива до 110 километра в час. Движението с такава скорост обаче е произвеждало такъв силен шум в купето, че пътниците е трябвало да се надвикват. Въпреки производството на поточна лента, за ново трабантче се е чакало дълго, тъй като в ГДР колите са били дефицитна стока. Според възрастни германци, които по времето на производството на трабантчето са били на повече от Христова възраст, за трабант в германия се чакало дори повече, отколкото в България- средно по 12 години, а в някои случаи и повече.
Трабантът, освен символ на социализма е и символ на новото време и по-специално на падането на Берлинската стена и последвалото Обединение на Германия.
Сред първите, преминали през отворените граници на разделения до октомври 1989 година Берлин едни от първите, които преминават са именно стопаните на трабанти. Те били приветствани от западногерманците с мила церемония: с тропане с ръце по картонените тавани на пърпорещите коли от Изтока.
Трабантът отдавна си има фенове и в чужбина. Много световни знаменитости са притежатели на трабанти, с които се „фукат“ през феновете си. Един от тях е американският актьор Том Ханкс, който се сдоби през 2014 година с един небесносин трабант "P 601 de luxe", с което изпълни стара своя мечта. Тази картонена сапунерка обаче не кръстосва улиците на Холивуд, защото е експонат в Холивудския музей на автомобилите. Лично новият му собственик го е дарил за тази цел.
Собственик на трабант е и българският бивш външен министър от Кабинета на Симеон Сакскобургготски- Соломон паси. Неговият трабант е символ на българския евроатлантизъм. Политикът отиваше на работа до Министерски съвет с него, паркирайки го редом до лъскавите возила на своите колеги.
От години този НАТО трабант, возил бившия и покоен вече генерален секретар на НАТО Хавиер Солана, е експонат в Националния военноисторически музей в София.
Независимо, че соцсимволът с картонен покрив е вече в историята, автомобилостроенето не се отказало от марката „Трабант“.
През 2009 година на Международното автомобилно изложение беше представен един напълно нов трабант, оборудван с електрически двигател и способен да развие максимална скорост от 130 км/ч.
Година по-късно "Trabi nT" ("nT" означава "new Trabi") дори получава специална награда за дизайн. Въпреки своята иновация, този вид трабант и до днес не се е намерил инвеститор за пускане на колата в серийно производство.
Иновативният трабант няма да може да бъде видян на съботното изложение в Павел баня, но със сигурност, ако сте гости на града в този ден, ще видите изключително атрактивни версии на картонения звяр и неговите подобрения.
От Националния клуб „Трабант“ обещават вълнуващо шоу, както за големи, така и за малки фенове на германската кола.
Като своеобразно преклонение пред символът на соца в автомобилостроенето, фенове на Трабант са кръстили в град Лозница и цяла улица. Именно в този град е и седалището на Националния клуб „Трабант“ .
Деляна Бобева