15:24 | 31 юли 23 3576

Изложба посветена на 95 години от рождението на Петър Константинов откриват в библиотека “Искра“

Изложба посветена на 95 години от рождението на Петър Константинов откриват в библиотека “Искра“ / Новини от Казанлък

На 1 август от 11:00 часа в Общинска библиотека „Искра” ще бъде открита изложбата „95 години от рождението на Петър Константинов”.

Роденият в Казанлък проф. д-р Петър Константинов (01.08.1928−12.06.2011) е общественик, писатели и лекар. Автор е на над 30 книги – романи, повести, сборници, разкази, художествена публицистика и изкуствознание, повечето от които са претърпели три, четири и пет издания. Произведенията на автора са превеждани на английски, полски, руски и шведски език. Писателят е носител на литературната награда „Димитър Димов” за 2006 година. Автор и на над 200 научни труда в областта на медицината, изкуството, политическа икономия и историята и над 2000 публикации в периодичния печат.

Петър Константинов е един от основателите и председател на Общонародното сдружение „Мати Болгария“ – първата независима организация след демократичните промени през 1989 г., която осъществява активна дейност у нас и в чужбина за пробуждане, съхранение и разпространение на българския народен дух, народните традиции и историческата ни памет.

По идея на проф. Петър Константинов през 1992 година се възобновява Денят на народните будители 1 ноември.

През 1985 година писателят прави изключително ценно дарение от 1 023 тома справочна и художествена литература и книги по проблемите на изкуството от своята библиотека на Библиотека „Искра” на стойност 4 353 лева. През 2013 година съпругата на писателя дари на Общинска библиотека „Искра” 23 тома книги. През 1988 година дарява 12 хиляди лева на родния си град. Волята му е тази сума да се причисли към дарените по-рано 18 800 лева и тези средства да се използват за развитие на изкуството в Казанлък.

По идея на проф. Константинов през 1990 година е създадено ОУ „Мати Болгария” – първото училище в България под егидата на общонародното движение „Мати Болгария”.

На 30 юли 2009 г. Петър Константинов е удостоен със званието „Почетен гражданин на Казанлък“. Читалнята на ОБ „Искра” носи името на бележития казанлъчанин.

В изложбата са представени книги от проф. д-р Петър Константинов. Всички те са подбрани от фонда на Отдел Краезнание и могат да бъдат ползвани от посетителите на място.

Изложбата ще бъде на разположение  за посетителите до края на август в Читалнята на библиотека "Искра".

Следвай новините от Казанлък

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Откриха починала 78-годишната Стояна Стефанова, обявена за издирване в Казанлък

26729 | 22 август 2026

19 свободни места на учители и педагогически специалисти са обявени в региона

8977 | 18 август 2026

Започна изграждането на довеждаща инфраструктура на Индустриалната зона

8945 | 18 август 2026

Казанлъшка красавица влиза в надпревара за участие на Mrs. Bulgaria World 2026

8421 | 20 август 2026

Свада в кафене в Казанлък ескалира до сбиване, прободна рана и арести

5251 | 17 август 2026

ПТП край Горно Сахране: Има пострадали, движението е по обходен маршрут

4775 | 21 август 2026

Временно ограничават движението през прохода „Шипка“ на 22 август заради честванията на Шипченската епопея

4205 | 20 август 2026

Възрастна жена пострада при катастрофа край Мъглиж

3375 | 18 август 2026

МВР издирва 78-годишната Стояна Стефанова от Казанлък

3264 | 21 август 2026

Стартира строителният процес по енергийно обновяване и на още пет многофамилни жилищни сгради в Гурково

3018 | 18 август 2026
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак