В Музеят на фотографията и съвременните визуални изкуства, вчера 13-ти юли беше открита изложбата „Звезди на българското кино“, плод на сътрудничеството между Българска национална филмотека и галерия „Синтезис“.
Експозицията, която гостува в Казанлък представя 40 подбрани портрета на обичани от публиката актьори като Апостол Карамитев, Гинка Станчева, Георги Калоянчев, Стефан Данаилов, Невена Коканова, Петър Слабаков, Катя Паскалева, Григор Вачков, Георги Георгиев-Гец, Доротея Тончева и др. Те са заснети в периода 1956 – 1972, който е особено плодотворен за българското кино и може да се твърди, че кинематографията от онова време създава „звезди“.
Филмовият експерт от Българска национална филмотека Росен Спасов разказа, че идеята да се направи подобна изложбата се заражда по време на събитие, на което Българската национална филмотека представя своята новоиздадена книга-албум с работни моменти от филми снимани в София, а книгата печели симпатии на екипа на галерия „Синтезис“.
„Видяха потенциала, който има нашата колекция и предложиха от галерия „Синтезис съвместно да направим изложба. Изпратиха техен фотограф, на който ние предоставихме снимките от архива. Калин Руйчев работи почти една година при нас във Филмотеката и избра над 250 снимки, които дигитализира. Изложбата се състои от 60 снимки, но в Казанлък сме представили 40 защото пространството позволява толкова да се покажат.“, каза експертът.
В изложените платна са представени звезди на българското кино, участвали в различни филми като популярните „Любимец 13“, Петимата от „Моби Дик“, „Инспекторът и нощта“, „Тютюн“, както и не са чак толкова познатите ленти като „Бедната улица“, „Осмият“ и „Точка първа“. Спасов сподели, че водещото при избора на снимка при куратора не е било популярността на дадения филм, а самия кадър представящ композицията, както и лицето на актьора, което е било отправна точка.
„От селектираните снимки, най-старата е от 1956 г., а най-новата е от 1972 г. Целта на изложбата е да се покаже, че и в българското кино има звезди.“, заяви филмовият експерт.
В експозицията са включени така наречените имиджови или рекламни фотографии, които са били заснети на терен докато се снима определена сцена от филма. Подобни изображения са били използвани за да се популяризира лентите. Те са били отпечатвани във вестници, списания и рекламни каталози, както и показвани при кинотурнета на съответния филм.
Росен Спасов сподели, че екипа на проекта има идея да реализира подобна инициатива с друг времеви период.
Припомняме, че през месец май т.г. Българска национална филмотека представи в Музея на фотографията най-ранния български филм за „Балканската война“.
Изложбата „Звезди на българското кино ще може да бъде разгледана до 15 август.
Kурс за Oгняри
От 09.12.2024 г до 17.01.2025г. започва подаването на документи и записването на курсистите за Курс Огняр /машинист на котли...
Продавам чисто ново ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024
Продавам ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024. ATV-то е чисто ново, на 0 километра и 0 моточаса. Продава се с фактура с включено...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...