„Работникът“.
Доскоро тази иначе внушителна каменна фигура бе мъчно откриваема от минувачите по градското Стъргало на Казанлък. А тези, които все пак я съзираха, изпод големите борове, се чудеха чия е тя и кой е нейният автор.
Отскоро, благодарение на усилията на Общината в града и на екипа на Градската галерия „Работникът“ е видим. До него вече води малка пътека от плочи, а пространството около скулптурата е почистено.
С повече късмет до фигурата скоро ще има и специален надпис.
Малчуганите, джиткащи с велосипеди наоколо вече съвсем логично питат: „ Чий е този чичко“.
Обикновено не следва отговор от страна на родителите, пред които стои същият въпрос.
Чий е този чичко?
Още повече, че доскоро именно заради надвесилите се над фигурата клони, дори не са обръщали внимание какво има под тях.
А то е един от градските монументални шедьоври.
С история.
Скулптурата на „Работника“ си стои там, в дъното на градската градина „Искра“. Почти на „граничната зона“ на парцела, делящ , колкото и абсурдно да изглежда подредената общинска част и не съвсем наредената част от градината, притежание на читалище „Искра“.
И от достолепието, което излъчва няма и грам комплекс за това, че новите граждани на Казанлък, поколенията тук дори не знаят нищо: нито за този градски дар, нито за неговия талантлив автор.
Да го осветлят, първи стъпки направиха в това отношение през пролетта тази година направиха от екипа на Градската галерия в Казанлък и читалището в село Овощник, където прекарва голяма част от живота си авторът на скулптурата „ Работникът“- талантливият творец и възпитаник на Националната художествена галерия проф. Димитър Сотиров.
В края на март в читалище „Просвета 1908“ в Овощник, благодарение на съвместен проект ЗАЕДНО, бе открита документалната изложба „Гласът на тишината“, посветена на 75-та годишнина от рождението на твореца.
Експозицията имаше за цел да представи и акцентира върху трите емблематични за творчеството на Димитър Сотиров скулптурни реализации, за които се счита, че отразяват цялото творческо наследство и почерк на Димитър Сотиров.
Там някъде, в диалозите за тези три творби - „Маски“, „Дон Кихот“ и „Глава“, част от които са притежание на Казанлъшката художествена галерия, създадени в периода на неговото израстване като художник в началото на 80-те години на миналия век, се нарежда и фигурата на „Работника“.
Всъщност дипломната работа от Националната художествена галерия на Димитър Сотиров. Създадена в средата на 70-те години на миналия век.
Творба, дарена впоследствие от автора й на Казанлък и неговите трудови хора.
През 80-те години градът е процъфтяващ индустриален център, с десетки работещи големи фабрики и най- големият неокръжен град в България. Затова се и счита, че подобна монументална творба е престиж за град с този профил.
Малцина знаят обаче, че някъде по същото време, когато Сотиров създава своя „Работник“ Казанлък става и социологически модел на индустриално развит провинциален град и е терен- извадка на голямо национално социологическо изследване, чийто резултати след това стават база за въвеждането на петдневната работна седмица в България, в началото на 80-те години.
Дотогава съботите са били работни, макар и с намалено работно време.
Изследването е дело на голям колектив от Института по социология към БАН, начело с покойния вече проф. Стоян Мирчев.
Когато Димитър Сотиров дарява на Казанлък дипломната си работа, желанието му било тя да бъде поставена на място, където да се вижда от всички и да е своеобразна визитна картичка на трудовите хора тук. Тогавашната градска управа логично избира градската градина в непосредствена близост до читалище „Искра“, логичен и утвърден културен център в града.
По него време Домът на културата „Арсенал“ е само дупка.
Няколкото реконструкции на централната градска градина не засягат „Работника“, но го опазват.
Никой не посяга на него, по неизвестни причини дори в смутните първи години на 90-те, когато с решение на тогавашния Общински съвет в града се демонтират паметниците от социализма.
Нещо повече: в размирните демократични времена за облагородяване за него трудно се намират средства и фигурата остава някак неглижирана. И непозната за казанлъчани и гостите на града.
За нея знаят само имащите интерес към изкуството и някои от възпитаниците на художественото училище.
След последния ремонт на градското КИАЦО „Севт Трети“ тази пролет, превърнато в площад „Ахинора“, заради едноименния музей, от Галерията обещават да „върнат в живота“ тази монументална и за творчеството на проф. Димитър Сотиров скулптора, а мястото около нея облагородено и достъпно.
Така, че вечер да не стряска, играещи на криеница под големите дървета малчугани, нито пък да буди въпроси сред гостите на града.
Заради почитта и паметта пред твореца и градското ни себеуважение.
Кой е проф. Димитър Сотиров?
Роден е в Свиленградското село Мустрак, през март 1948 година. След няколко години семейството му се мести в Овощник. С това село е свързано неговото юношество. През 1963 г. постъпва в Техникума по каменоделие в с. Кунино, Врачанско. Там именно се оформя желанието му да стане художник, и то скулптор.
В средата на 70-те години на миналия век Димитър Сотиров се дипломира в Националната художествена академия, в ателието по скулптура на проф. Илия Илиев.
„Работникът“ е именно неговата дипломна работа.
След завършването на Академията се завръща в Овощник и три години е преподавател по скулптура в тогавашната Художествена гимназия – Казанлък, днес Национално училище по пластични изкуства и дизайн „Академик Дечко Узунов“.
През 1985 година става член на Съюза на българските художници. В До 1989 година работи като художник при КМ „Пластика“ при Съюза на българските художници. Бил хоноруван преподавател по скулптура в Югозападен университет „Неофит Рилски“ и Софийски университет „Св. Климент Охридски“, а през 1999 г. става доцент по скулптура. Малко по-късно, през 2005 г. става и професор по скулптура.
Умира на 15 април 2009 г. в София.
Творбите на проф. Сотиров са пpeдимно в облaсттa нa мaлкaтa плaстикa, „Работникът“ е едно от малкото изключения.
Нeгови твоpби сa пpитeжaниe нa Нaционaлнaтa xудожeствeнa гaлepия, Cофийскaтa гpaдскa гaлepия, почти всички дъpжaвни гaлepии в стpaнaтa и в чaстни колeкции във Фpaнция, Бeлгия, Япония, CAЩ, Tуpция, Гъpция, Xолaндия, Mосквa и в Гaлepия зa чуждо изкуство - Пpaгa.
Деляна Бобева
Димитър Сотиров е роден в село Мустрак (Свиленград) на 23 март 1948 г. През 1968 г. завършва техникума по каменоделие в Кунино (Враца), а през 1977 г. се дипломира в Националната художествена академия в ателието по скулптура на проф. Илия Илиев. В периода 1979–1981 работи като преподавател по скулптура в тогавашната Художествена гимназия – Казанлък (днес Национално училище по пластични изкуства и дизайн „Академик Дечко Узунов“). През 1985г. е приет за член на Съюза на българските художници (СБХ). В периода 1985–1989г. е назначен за художник при КМ Пластика, Илиянци при СБХ. От 1993г. до 1999 г. е бил хоноруван преподавател по скулптура в Югозападен университет „Неофит Рилски“ и Софийски университет „Св. Климент Охридски“, а през 1999 г. става доцент по скулптура. Малко по-късно, през 2005 г. става и професор по скулптура. Умира на 15 април 2009 г. в София.
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...
Фирма “Туинс 3“ търси да назначи монтажисти и работници в производствен цех за дограма
Поради увеличаване обема на работа фирма “ Туинс 3 “ гр. Казанлък , търси да назначи монтажисти и работници в производствен...
Частна детска занималня „Кара“ отваря врати в Казанлък
Нова частна занималня за деца от I-IV клас отвори врати в град Казанлък. Учебната база на „Кара“ е уютна, съвременна...
Ню Йорк пъб гр. Казанлък търси да назначи бармани и сервитьори
Ню Йорк пъб град Казанлък, търси да назначи бармани и сервитьори. За информация на място в Ню Йорк пъб или на тел....
”Ипстерм България” гр. Шипка търси да назначи шофьор на пълен работен ден
”Ипстерм България” гр. Шипка търси да назначи шофьор на пълен работен ден. Изисквания към кандидатите: задължителен...