На 5-ти юли в зала „Иван Милев“ бе представена самостоятелната изложбата „Момичето в другата стая” на Деян Карагогов. Авторът, който в дългогодишен приятел на Казанлък, повдигна завесата на една болезнена тема, а именно насилието над жени.
Той сподели, че някои от произведенията е създал още през 2006 – 2007 г., а през 1998 г. започва да се занимава за първи път с графика. Разтърсващата съдба на негова близка приятелка от родния му град Ямбол, всъщност го провокира да започне работата по творбите.
„Момичето в другата стая – тя е наша комшийка, тя ни продава хляб сутринта, купуваме кафе от нея, но ние не знаем тя с какво се сблъсква в живота си. Мисля, че всеки е срещал или познава такава жена. Не случайно избирам работите да са в черно и бяло, черно като олицетворение на живота ѝ, а бяло като мечтите ѝ, които няма да изживее.“, каза Карагогов.
Елеонора Атанасова - художник и преподавател в Национално училище по пластични изкуства и дизайн (НУПИД) „Акад. Дечко Узунов“, но и близка приятелка на твореца сподели, че темата за насилието над жени е развивана дълго време от Деян Карагогов.
„Цикълът обхваща една много важна тема, която ние като общество много често пренебрегваме или избираме да пренебрегнем, защото така е по-лесно да си затворим очите, а то е там - насилието над жените, което е както психическо, така и физическо. Работите на Деян носят голям емоционален заряд и загатват не малко детайли и елементи, които откриваме в тях. Изложбата е създадена посредатвом техниката литография, доста стара техника, която дава много възможности за изразяване. Той избира умишлено творбите му да нямат голям контраст. Много по-често се чете сивотата в работите му, както и декилатността на линията, силуетите. Както каза и той самия, това може да е наша приятелка, нечия дъщеря, дори наша съседка, ние не се поставяне на нейно място или избираме да не се поставим, защото е по-лесно да си затворим очите вместо да направим нещо по въпроса. Темата е много силна. Надявам се повече хора да видят изложбата.“, сподели Елеонора Атанасова.
Деян Карагогов благодари за съдействието при организацията на изложбата на Община Казанлък, на Петя Минекова - директор на НУПИД „Акад. Дечко Узунов“ и на Елеонора Атанасова - художник и преподавател, както и за това, че в Казанлък се дава шанс на творците да показват своите произведения.