„Да бъда извън всякакъв обществен живот, беше дълбоко вдишване за мен..“ Това казва френският пианист и композитор Армел Дюпа. Но това могат да бъдат думи на творците от всяка една точка по света. Това вдишване им бе необходимо, за да се обърнат и да се срещнат със себе си самите, да намерят сили и смелост да експериментират, да търсят нови изразни средства, техники, материали. Така се случва и при Румен Петков.
В новата му изложба „Срещи“, с която публиката има възможност да се срещне, са представени творби създадени през отминалата година. Време, в което бяхме принудени да се изолираме от обществото, природата, хората. В дни, в които физическата свобода се оказа просто илюзия. Но тази липса, отсъствие, провокира свободата на духа. И тъкмо посредством нея творецът материализира своите сънища и мечти. Разказва ни приказки и сам на себе си дава израз на вечния стремеж към съвършенство.
В това трудно и странно време всеки артист имаше потребност да потърси, да срещне своите опора и вдъхновение. А какво по-силно и вечно от българските корени и традиции, от народните вярвания и изначалните християнски ценности. Тъкмо там Румен Петков открива своята сила и вяра, от които се раждат творби като „Букви“, „Лазарки“, „Хоро“, „Илинден“, „Св. Георги“, „Кръщаване“, „Светилници“, „Шевица“ и др. Друг източник на вдъхновение и на усещане за свобода, е общението с изкуството във всичките му форми. Факт потвърден от цикъла „Музиканти“, представен в тази изложба.
От срещата с традиционни, но и с включването на нови материали, както и от лекотата да борави с тях, Румен Петков развива и интерпретира идеите си. По този начин той постига един различен и изненадващ резултат, едно ново внушение.
РУМЕН ПЕТКОВ е роден на 3 октомври 1955 г. в Попово. Завършва техникум по керамика в родния си град. Продължава образованието си във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Там посещава ателиетата по скулптура, графика, живопис и приложно изкуство. През 1980 г. се дипломира в специалност „Декоративно-монументални изкуства“ при професор Никола Гелов. От 1981 г. се установява в Казанлък. Работи в областта на живописта, акварела и графиката. От 1991 г. е член е на секция „ Живопис“ при Съюза на българските художници. Участва в много колективни, регионални и национални изложби. Повече от 30 са самостоятелните му експозиции в страната.
Екипът на Художествена галерия - Казанлък призовава да бъдем отговорни и да спазваме противоепидемичните мерки. Носете своите зелени сертификати, предпазни маски и спазвайте физическа дистанция, за да можем да продължим да бъдем заедно в изкуството.
Откриването на изложбата ще бъде на 19 януари /сряда/ от 17:30 ч. в Художествена галерия – Казанлък. Любителите на изкуството ще могат да я разгледат до 20 февруари 2022 г.
Работно време на галерията
вторник – неделя: 9:30–17:30*
понеделник – почивен ден
* За посещения извън работното време - предварително записване на телефон + 359 884 100 875
Kурс за Oгняри
От 09.12.2024 г до 17.01.2025г. започва подаването на документи и записването на курсистите за Курс Огняр /машинист на котли...
Продавам чисто ново ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024
Продавам ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024. ATV-то е чисто ново, на 0 километра и 0 моточаса. Продава се с фактура с включено...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...