На 11 декември от 13:30 часа ни предстои поредната събота в галерията. Като част от образователната платформа „Невидимият живот на галерията“ този път ще се фокусираме върху темата за колекцията на една галерия – нейното създаване, организиране във фондове, управление.
Много често в основата на създаване на една художествената колекция стоят целенасочените, макар и не рядко хаотични, усилия на една личност. Но тази хаотичност може да се окаже само привидна. Подходим ли аналитично към съдържанието, дори в случаите, когато то прилича повече на случаен сбор от художествени творби, ще се учудим, че зад избора на отделните творби се крият стройни логически връзки. Те обаче стават видими при познаване на личностите поели отговорната задача да сътворят една колекция, при познаване на авторите на творбите, при познаване на художествените процеси в локален, национален и глобален план. В противен случай, колекцията запазва тишина. Остава невидима за външния поглед.
Именно за тези невидими логически връзки в създаването на една колекция, за възможностите, които те ни предоставят, ще си говорим тази събота в галерията. От разговора ни няма да убегне и голямата тема за как познаваме една колекция и как ние, като музейни служители, довеждаме това знание до вас – нашите публики, чрез феномена изложба – била тя постоянна или временна, чрез образователни програми, дигитално съдържание и други музейни практики, част от настоящото ни съвремие.
Разбира се, ще обърнем внимание и на колекцията на Художествена галерия – Казанлък, в която днес се съхраняват почти 5 000 произведения, разкриващи ни макар и само през фрагменти, историята на изкуство по днешните български земи – нейните ярки автори, образци, теми.
Ще ви очакваме!
Място на срещата: в депото на галерията
Начало на лекцията: 13.30 ч.
Вход свободен
Екипът на Художествена галерия - Казанлък призовава да бъдем отговорни и да спазваме противоепидемичните мерки. Носете своите зелени сертификати, предпазни маски и спазвайте физическа дистанция, за да можем да продължим да бъдем заедно в изкуството.