Болестите винаги са били част от човешката история. В миналото пандемични вълни от чума, вариола, морбили, туберкулоза, малария, коремен тиф, проказа, жълта треска и грип са обезлюдявали големи райони и дори отслабвали силите на велики държави.
Справка в бр. 60 на вестник „Казанлъшка Искра“ показва, че преди 95 години голяма част от жителите града са се разболели от инфлурнца (данга). Месните лекари ден и нощ били в движение по казанлъшките улиците, бързайки да посетят всички болни .
„Аптекарите са изморени и едвам успяват да приготвят лекарства. Градската амбулатория е блокирана от новозаболели.“, се казва в статията от онова време.
За щастие на казанлъчани неочакваната епидемия е овладяна и хората започват да се занимават с обичайните си занимания, а гражданите са призовани да изкажат специална благодарност към лекарите, аптекарите и фелдшерите за тяхната бърза медицинска помощ.
* Данга – справка в учебника по медицина, обяснява, че това е инфекциозно заболяване, което протича с хеморагична треска, засяга черния дроб, което от своя страна предизвиква тежко възпаление на вътрешните органи. В не редки случаи има фатален край. Било е силно разпространено по време на войните наред с холерата и коремния тиф. С напредъка на медицината и общественото здравеопазване се постигат видими успехи в борбата със заразните болести от този период.
На снимка: Пазарен ден в град Казанлък, снимка от въздуха, 1926 г., източник - lostbulgaria.com