В депата и залите на всеки художествен музей по света се съхраняват низ от артефакти, които ни разкриват отделни фрагменти от вълнуващата история на изкуството. История, в написването на която съучастват десетки музейни специалисти и експерти от различни научни области. Сред тях, разбира се, първенството се полага на историка на изкуството. Една от най-интересните и в същото време – оставащи непознати фигури в хуманитарното познание. Каква е историята на тази професия? Кога се явява за първи път фигурата на изкуствоведа? Коя е първата история на изкуството? – това са все въпроси, на които ще се опитаме да отговорим в първата ни лекция от втория ни лекционен цикъл „История на българското изкуството за всички”.
Нещо повече, заедно ще надникнем в спецификите на работата на историка на изкуството и ще потърсим отговорите на въпроси като как изкуствоведът отделя значимото от несъщественото? Как подбира кои творци заслужават да бъдат вписани в историческия разказ и кои не? И още – каква е ролята на историка на изкуството в собственото ни съвремие? Какви са функциите му на пазара на изкуството и какво се случва, когато в работата си той се изправи пред понятия като етика, морал, вкус ?
За всичко това и за мястото на историка на изкуството в българската история на изкуството ще си говорим в събота (27 ноември) от 13:30 ч. в платформата "Събота в Галерията" в лекционния цикъл "Кой и как пише историята на изкуството?". Мястотo на срещата e в депото на Галерията.
Вход свободен
*Екипът на Художествена галерия - Казанлък призовава да бъдем отговорни и да спазваме противоепидемичните мерки. Носете своите зелени сертификати, предпазни маски и спазвайте физическа дистанция, за да можем да продължим да бъдем заедно в изкуството.