Снощи, за поредна година, Художествена галерия – Казанлък се включи в инициативата „Европейски дни на изкуството“ с поредица от събития под мотото „Нощ на изкуствата“. За първа година галерията отвори за нощно посещение и двата си филиала - къща-музей „Дечко Узунов” и къща-музей „Ненко Балкански”. Всички събития бяха с вход свободен.
Именно къщата на Ненко Балкански приюти срещата на казанлъчани със Стефан Вълдобрев. Актьорът, композитор, музикант, певец и филмов режисьор предствави своята книга „Книга за песните“ с акустичен концерт, на който се насладиха десетки казанлъчани. „Чаках тази среща от години!“, сподели Вълдобрев. Артистът е силно свързан с казанлъшкия край. Родом е от Стара Загора, но прекарва голяма част от детството си при неговите баба и дядо, които са имали къща в с. Шейново. Именно родното му място и безгрижните лета при баба и дядо са вдъхновили една от най-разпознаваемите му песни „Бряг с цвят най-зелен“.
Ето какво разказва за това музикантът в книгата си:
„Баба и дядо живееха в най-горния край на селото и полето между Шейново и Шипка беше нашето царство. Тогава терминът „Долината на Тракийските царе“ не беше още в употреба, така е царете си бяхме ние – двайсетина момчета от първи до седми клас. Цялото поле е осеяно с могили. Десетки. Тогава не знаехме за какво са, мислехме ги за някакви военни обекти, бомбоубежища или хангари за танкове.
В Казанлък и наоколо имаше военни заводи и в този район постоянно правеха учения с танкове. Те минаваха по черните пътища, а ние заставахме в щпалир и ги приветствахме. Или обратно – покатервахме се върху Голямата Косматка и гледахме парада от метални колони да се влачи дълго под нас и ги карахме те да ни приветстват като владетели. Сякащ сме знаели, че точно в тази могила след време археолозите щяха да изровят бронзовата глава на владетеля Севт. Вечер обикаляхме гъсталаците (Косматка идва от това, че е много обрасла с растителност), играехме на криеница, ловяхме светулки, лепяхме ги по челата си и така, по тъмно, слизахме в село – потни, екзалтирани и с мигащи глави...
Обичам гледката на точно тази част от Централния Балкан. Нашите ме оставяха в Шейново за по 3-4 месеца и там подивявах. Слънце, игри, безгрижие. Пироните, които съм заковал по ореховите дървета, за да се катерим, още си стоят. В короните им пък има дисчени остатъци от „скривалищата ни“. Стои метално парченце и от „баскетболния кош“ (всъщност най-малкият обръч от някоя стара бъчва), прикрепен към електрическия стълб... Вътрешните гуми от трактор, с които плувахме в язовира...Механата на изхода на селото, с чешмата до нея...
Всеки ден там спираха кервани от тирове. Понеже беше горещо, оставяха вратите на шофьорските кабини полуотворени. Ние ги наобикаляхме и аз тайно надниквах вътре. Таванът на кабината обикновено беше запълнен с картички и фотоси от градове в чужбина. Имаше също и еротични снимки. Казвах си: Ще стана шофьор на ТИР – да обикалям света и да срещам красиви мадами.“
Акустичният концерт бе допълнен с подобни циатати от „Книга за песните“. Стефан Вълдобрев изпя и разказа историите зад едни от най-емблематичните си песни – „Холивуд“, „Бряг с цвят най-зелен“, „Тази песен не е за любов“, „По-полека“ и разбира се „Обичам те, мила“.
Още снимки от акустичния концерт на Стефан Вълдобрев можете да видите тук.
Хотелски комплекс Артемида предлага работа за рецепционист
Хотелски комплекс Артемида обявява свободна позиция за длъжността „Рецепционист“. Изискванията, на които...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...