„О, Фортуна“ е заглавието на латинска поема, излязла изпод ръката на неизвестен голиард. Този средновековен странстващ поет, вероятно принадлежал на една от множеството монашески общности, пръснати по цяла средновековна Европа, ни завещава поема, чийто първи препис ни е познат от известния Codex Buranus, днес съхраняван в Мюнхен. Кодексът е пергаментов и е създаден от двама писачи през 1230 г., като изследователите му и сега спорят за място на създаване и пътя му на движение.
Въпреки неразрешените загадки, или тъкмо поради това, днес ръкописът е сред най-популярните средновековни книги, а осемте включени в него, редом с поетическите текстове, миниатюри, привличат вниманието на артисти, композитори, писатели. А една от миниатюрите придобива такава популярност, че се е превърнал в своеобразен символ на извечната игра на съдбата с нас – хората. Играта на Фортуна с щастието, изменчивото щастие и живота на човека.
По същият начин Страхил Найденов си играе с мозаечните камъни (тесери), за да претвори превзелите въображението му образи, вдъхновени от невидимите стойности на действителността, която населява. С детска увлеченост, с увереност на възрастен, и с чувствителност на изграден художник, той подрежда дълготърпеливо малките цветни камъчета, иззети от природата, вдъхвайки им друг, нов живот. Живот, който сам той им е отредил да заживеят. Досущ като богинята Фортуна, той си играе с тяхната съдба. Отрежда им ролята, която трябва да изпълнят във визуалния спектакъл, който е композирал с вещината на познавач на изкуството си.
В изложбата O FORTUNA са представени повече от 25 негови мозайки и пластики, всяка от които е свидетелство за усърдието, с което авторът работи, за таланта и преди всичко за пластическото многообразие, провокирано не само от материала, с който борави, но и изкуството, с което общува.
СТРАХИЛ НАЙДЕНОВ е роден на 2 септември 1973 г. в Плевен. Работи в полето на художествената мозайка и пластиката. Използва естествени камъни, минерали и керамика. Член е на Съюза на българските художници, на Международната асоциация за пластични изкуства АИАП/ЮНЕСКО/, на Дружеството на плевенските художници. Страхил Найденов умира на 8 юли 2021 г. в Плевен. Има над 20 самостоятелни изложби и над 50 участия в общи изложби в страната и чужбина. Носител е на множество отличия, сред които номинация за награда „Свети Пимен Зограф“ от Есенния салон на плевенските художници (2018), награда за финалист от Международното биенале Art Olympia в Токио, Япония (2017). Негови мозайки са притежание на галерии и частни лица в България, Франция, Италия, САЩ, Япония и др.
Изложбата се организира съвместно със семейството на художника.
Събитието ще се проведе в Художествена галерия – Казанлък днес, 14 октомври, от 18:00 часа.
*Екипът на Художествена галерия - Казанлък призовава да бъдем отговорни и спазваме противоепидемичните мерки. Носете своите предпазни маски и спазвайте физическа дистанция, за да можем да продължим да бъдем заедно в изкуството.
Хотелски комплекс Артемида предлага работа за рецепционист
Хотелски комплекс Артемида обявява свободна позиция за длъжността „Рецепционист“. Изискванията, на които...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...