Провеждане на културни мероприятия и конференции, изкачване по 70-метровата кула с панорамен асансьор са част от идеите за развитието на паметника Бузлуджа, който е на крачка от получаването на статут на недвижима културна ценност с национално значение. Близо 50 хил души са посетили Бузлуджа през изминалата година, сочат данните от техниката за преброяване. „Това прави Бузлуджа едно от най-посещаваните места в региона, при положение че няма никаква инфраструктура, никаква информация и сградата е затворена", сподели младият архитект Дора Иванова.
В рамките на два дни Казанлък бе домакин на международната конференция, посветена на Дома паметник на връх Бузлуджа и дисонантното наследство „В действие: Следвоенно архитектурно и художествено наследство в Централна и Източна Европа - интегрирани подходи към дисонантните обекти“.Участници в нея бяха Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места в България и Германия ИКОМОС, Фондация „Проект Бузлуджа“, в партньорство с утвърдени академични и професионални организации в сферата на културното наследство и повече от 30 международни експерти от осем държави.
"Ние привлякохме експертите в рамките на тази конференция, които се обединиха около идеята за опазването на културното, дисонантно и противоречиво наследство, за което един изключителен пример е паметникът Бузлуджа", допълни Иванова.
Тя сподели още, че конференцията е изключително събитие, като отбеляза, че на европейско ниво няма толкова добре развити политики за опазването на дисонантното наследство. По време на конференцията се разработиха препоръки, които ще бъдат представени и използвани за стратегии за подобен вид сгради. Като добра практика и пример за други подобни обекти на противоречивото наследство, не само на територията на България, но и в цяла Европа, определиха опазването на монумента Бузлуджа експертите по време на двудневния научен форум.
„В рамките на проекта представихме "Плана за опазване и управление" на паметника, който представлява едно много подробно проучване на състоянието и стъпка по стъпка как сградата може да бъде опазена и използвана в бъдеще. Три са основните стъпки.
Първата е аварийни мерки, по които в момента работим за опазване на мозайките. Втората стъпка е изграждане на цялостен покрив над сградата, което е доста комплексна и трудна задача, която сме проучили до момента, и по която ще продължим да работим. Необходимите средства за нея са между 3 и 5 млн лв.
Третата стъпка е сградата да се отвори за посетители, дори в сегашния си вид и в процеса на развиване, хората да могат да виждат, да влизат вътре, да следят. Много успешни дестинации развират с този подход обектите си, позволявайки туризма от самото начало.
Във финалния етап, в който сградата ще е не просто модерна руина от миналото време, каквото би било в момента, целта е да се превърне в функционираща сграда, в която да могат да се провеждат разнообразни събития като културни мероприятия, конференции, експозиции.
Целта е архитектурата да остане непокътната, но чрез модерните технологии и чрез интелигентни решения да се използва потенциала на сградата. Наричаме тази концепция “Културен и демократичен център за следващото и по следващото поколение". Включва и посещение на 70 метровия пилон, посетителите да се качат с панорамни асансьори и да се насладят на гледката.", каза Иванова.
Арх. Иванова поясни, че за момента се стремят да спрат разрухата на мозайките, а не да ги реставрират. Това е възможна идея за следващи поколение, но за момента не е цел.
„Смятаме, че е важно да не се възстановяват символите поне на този етап, в това общество, защото не е цел да се възстановява символ или да се възвръща блясъка, а реставрацията би означавала точно това в очите на обществото. Целта е да предизвикаме дебат, който да е конструктивен и да води към толерантност и различни перспективи. Това е възможно не чрез заличаване на липсите им, а чрез показването им.“, каза младият архитект.
Утре, отново по инициатива на фондация "Проект Бузлуджа", поляната под монумента ще се превърне в сцена на известни музиканти в първия фестивал „Open Buzludzha Fest”. Целта е събиране на средства за изграждане на навес на външния кръг за запазване на мозайките. Нужната сума е 64 хил.лв. Дора Иванова разказа, че до момента са откликнали много хора и са подкрепили инициативата дори и с малки суми.
„Това, че сумите са малки ни радва, защото показва, че хората вярват, че заедно можем да опазим сградата. Това не е просто финансова подкрепа, но и морална, на каузата и смисъла, за това, което правим. Всяко най-малко дарение е изключително ценно и значимо за нас.", каза още тя.
Kурс за Oгняри
От 09.12.2024 г до 17.01.2025г. започва подаването на документи и записването на курсистите за Курс Огняр /машинист на котли...
Продавам чисто ново ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024
Продавам ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024. ATV-то е чисто ново, на 0 километра и 0 моточаса. Продава се с фактура с включено...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...