14:49 | 17 юли 20 2970

Чавдар Ангелов и книгата му за Тайния генерал

За своята нова книга „Тайният“, посветена на генерал Иван Вълков - казанлъчанин и министър на войната от началото на 20 век, в сутрешния блок на btv говори авторът ѝ, докторът по история и директор на НПМ „Шипка – Бузлуджа“ Чавдар Ангелов. Книгата е дело от труда на д-р Ангелов разработван за дисертация. Тя ще бъде представена в София на 22 юли.

Монографията описва живота на генерал Вълков, който е бил министър на войната в правителствата на Цанков и Андрей Ляпчев, един от организаторите на Деветоюнския преврат, участвал е в потушаването на Септемврийското въстание и по-късно е считан от комунистическа власт за идеолог на т.нар. „Бял терор“, последвал атентата в църквата „Света Неделя“ през 1925 г.

Заглавието на книгата е инспирирано от името на досието с активната разработка за Иван Вълков от агентите на ДС. Те са го нарекли „Тайният“, защото е бил много дискретен, обясни Ангелов.

„Той е неизвестен до голяма степен и за нас, тъй като това, с което историците са се занимавали до този момент с него е основно дейността му като военен министър и то в периода 1925-1929 г.

Тази книга си поставя за цел да представи цялостния му живот, защото той освен като политик има и блестяща кариера като български офицер. Той е първият български офицер, който има две военни академии завършени в началото на 20 в. в Русия, геодезист е по образование“, разказа Ангелов.

Монографията не е опит да изчиства името на ген. Вълков. „Моята цел никога не е била да реабилитирам един или друг“, заяви още Ангелов. И допълни, че генералът никога не е бил забравян от историците и е фигура от общонационален мащаб, но е бил оценяван едностранно.

„Животът на Иван Вълков след 1944 г. е интересен, защото той е нарицателен пример какво се е случва с буржоазния военен и политически елит на България след като БКП овладява властта в страната“. Директорът на НПМ „Шипка – Бузлуджа“ допълни, че е превърнат в „събирателен образ на злото“, определян в книгите като "кандидат за Фюрер" и неговата личност е натоварена с вменяване за вина за много събития и от неговите военни съратници като Кимион Георгиев и Дамян Велчев.

Генерал Иван Вълков има и огромен принос за преместването на военния завод от София в Казанлък. След края на Първата световна война на България са наложени много ограничения в развитието на военния сектор, включително и в производството на оръжия и боеприпаси. Взето е решение Държавната военна фабрика, която се е намирала в София да бъде преместена в провинцията. За преместването ѝ в Казанлък важна роля  изиграва, че това е родния град на генерал Вълков и неговата дума е изиграла решаваща роля.

Източник и снимки: Btv.bg

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Кои са най-лошите идеи за Коледни подаръци?

Най - четени новини

за последната седмица

Областният управител за казуса с паметника “Бузлуджа“

13940 | 21 ноември 2024

Близо 600 дами от община Казанлък ще празнуват имен ден в неделя

10146 | 22 ноември 2024

Нивата на водата в язовир “Копринка“ остават ниски

4646 | 21 ноември 2024

Референдумът за Бузлуджа се провали. Под 20% избирателна активност към 20 часа

3909 | 17 ноември 2024

Николай Златанов за референдума: 80% от жителите на община Казанлък нямат мнение

3457 | 18 ноември 2024

Движението край Тулово се осъществява двупосочно в една лента поради ПТП

3421 | 18 ноември 2024

Бус се заби в паркиран автомобил на Прохода Шипка

2020 | 20 ноември 2024

Спипаха 47-годишен мъж с отнета книжка зад волана на “Ландровер“ в Казанлък

1886 | 20 ноември 2024

Таксиметровите шофьори от Казанлък се включиха в националния протест

1837 | 20 ноември 2024

Без сериозни наранявания е шофьорът, блъснал крава край Павел баня снощи

1816 | 18 ноември 2024
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак