Археологията е един от стълбовете в дейността на Исторически музей „Искра“, каза за вестник „Искра“ директорът на музея д-р Момчил Маринов. В този смисъл той поясни, че през 2020 година ще продължат археологическите проучвания на крепостта „Бузово кале“, които на практика са и спасително – археологически, и чисто научни, за допълване на средновековната карта на района на Казанлък.
Маринов поясни още, че през есенно – зимния период е придвижена цялата нормативна и административна документация за придобиване на статут на крепостта като паметник от национално значение: „Такава е амбицията и на експерти от Община Казанлък, срещаме и разбиране от Министерството на културата и от Националния институт за недвижимо културно наследство.“ Маринов подчерта, че в случаястава въпрос за придобиване на статут на целия комплекс, в който са крепостта „Бузово кале“ с охранителната зона, която е регистрирана в резултат на няколко комисии от Министерството на културата, заедно с Базиликата. Маринов припомни, че освен крепостта в района има забележителни паметници: Мегалитът, който има статут на паметник с природно значение и Тракийската гробнца край Бузовград проучена от доц. Георги Нихризов през 2012 година. Идета е да се получи още един културно – исторически обръч в района на Казанлък.
„И в момента Долината на тракийските владетели е регионално, национално и международно разпознаваем комплекс. За този сериен обект, благодарение на усилията на ръководството на Община Казанлък, се извървяват първите задължителни стъпки за вписването му в ЮНЕСКО. Това е друга амбиция на музея, която в краткосрочен план ще бъде сварзана с изграждането на големия туристически комплекс „Светът на траките““, каза директорът на ИМ „Искра“. В този смисъл той подчерта, че в този проект е включена и цялостната социализация на гробищно-култовия комплекс „Оструша“. В резултат на този проект, в рамките на 2020 година целият комплекс ще бъде напълно социализиран, достъпен като опознаване и мерки за закрила. Маринов поясни, че забележителните стенописи в саркофагоподобното помещение на „Оструша“ на практика вече ще бъдат с по-ограничен достъп, т.е. в режим почти като опазването на оригинала на Тракийската гробница в Казанлък, като това би способствало за дългосрочното опазване на обекта.