За поредна година с младежко участие стартира кампанията, инициирана от Кметство Шипка "Аз обичам, пазя и чистя", в която група симпатични младежи запретнаха ръкави и заедно с представителите на местната власт направиха почистване около известната лековита чешма "Светицата".
Събрани бяха отпадъци от пластмаса, стъкло и др., изхвърлени от недобросъвестни туристи. Поставени бяха табелки за опазване на околната среда. Оформена бе и цветна леха. Кмета на града Веси Панайотова запозна любознателни младежи с легендата за чешмата
"Светица", която разказва как след падането на Търновград под турско робство, Патриарх Евтимий е бил заловен и пътя му към заточението минавал през Габрово. Бил много горещ летен ден. Краката и ръцете, оковани в тежки пранги, били в открити рани и кървели. Спускайки се по билото на Ашката поляна, а от там до местността Плестопът, до която минавала рекичка, точно до днешната лековита чешма, той помолил заптиетата да спрат и да починат. Според Корана било грях да се откаже желание на осъден на смърт. Спрели, Патриарх Евтимий отпил от водата и измил кървящите си рани, престоявайки в реката известно време. Излизайки забелязал, че болката от раните утихнала, а самите те били завехнали. Навел се, целунал земята и изрекъл "Нека това място бъде свято!".
Легендата се разнесла и се предавала от уста на уста. Местното население пълнило стомни с вода, която и до днес ликува стомашни заболявани, язви, гастрити, дерматологични проблеми, конюнктивит, "мундарлък" - подсичане при бебетата и др.
През 1958 г. нашия шипкалията Слави Куцаров сънува Св. Богородица, която му казва, че трябва да построи чешма с корито на това място. Заедно с младежа Христо Карацанов запретвали ръкави и изградили днешната чешма "Светицата". Над нея пораснало дърво - "светишки" габър. На него болните закачат "нишани" или парчета от дрехите си, за да се освободят от болестите си.
През 2017 г. шипченския художник Христо Гъдев поставя икона на Богородица. От тогава и до днес хората си наливат вода, отнасят я в домовете си с надежда за изцеление.
Младежите слушаха в захлас и сами предложиха да почистят по-широк периметър от лековитата чешма. Така те почистиха целия район от ненужните вредни отпадъци, разгледаха и се запознаха и с други любопитни факти от историята на Шипка, както и за близката крепост, находяща се в местността Кърни.
С тази младежка инициатива се поставя начало на поредици от бъдещи съвместни проекти за 2019 година.