Както е известно страните от Европейския съюз сменят стрелките на часовника с по един час напред и назад всеки март и октомври.
От години обаче се води спор доколко това е от някаква полза, особено за пестенето на енергия, какъвто е и аргументът за въвеждането на лятно часово време. Много са и доводите срещу него, заради вероятните вреди върху здравето на хората.
Във връзка с дебатите по въпроса, през февруари тази година, Европейският парламент призова Европейската комисия да направи проучване относно вредите и ползите, да претегли аргументите в защита на двете страни, като при необходимост отмени практиката.
От своя страна ЕК проведе онлайн-допитване, превърнало се в най-мащабното такова, в което 80 % от хората са заявили желание да се прекрати местенето на стрелките.
Ако се вземе окончателно решение това да се случи, тепърва предстои Европарламентът и Националните парламенти на страните-членки на Евросъюза да се произнесат по него.
Докато те официално и със съответните законодателни актове не отменят местенето на стрелките във всички държави членки на Съюза, ще продължаваме да следваме установената в момента практика, като в края на октомври отново ще върнем времето с час назад.
Участниците в онлайн допитването са имали възможността да изберат към кое време да се придържат. Макар и повечето да са предпочели лятното такова, ЕК е заявила, че самата тя няма да взима отношение по въпроса, а ще остави всяка страна-членка сама да определи това. При тази ситуация е възможно съседни държави да се окажат в различни часови зони.
Вероятно местенето на часовника ще спре, но откога тепърва предстои да разберем.
По материали на dw.com