15:05 | 01 август 18 20670

Древният тракийски кораб „Севт“ вече е в процес на строеж

Древният тракийски кораб „Севт“ вече е в процес на строеж / Новини от Казанлък

В местността „Плажа“ на яз. Копринка вече тече работата по построяването на древен тракийски кораб с работното име „Севт“, който ще се изгради на принципите на експерименталната археология.

Строежът на „Севт“ е продължение на проекта „Археосвят-по пътя на великите“, в първата част на който бе изграден и пуснат на вода в Черно море корабът „Резос“, с който се предполага, че тракийският  владетел е пристигнал в Троя.

С Атанас Димитров – ръководител и движеща сила зад проекта разговаряме за кораба, който очакваме скоро да видим във водите на яз. Копринка.

Според него нещата вървят доста добре, въпреки лошото време, което доскоро е пречило работата да върви на пълни обороти. Работното име на кораба засега е „Севт“, защото предстои той да плава над древния Севтопполис- столица на Одриското царство по времето на Севт III.

Иначе плавателният съд ще бъде реплика на боен кораб, предполагаемо на древните траки, така както е изобразен на фреска в гробницата  Мединет Хабу в Луксор. На фреската  е изобразена победата на Рамзес III над „морските народи“, някои от които са били траки, според Атанас Димитров.

„В корабостроенето принципите на строеж и силуетът на плавателните съдове са се променяли много бавно, така че най-вероятно корабите на древните траки са изглеждали по този начин. Корабът е симетричен и може да се движи и по реки, и по големи водни басейни- морета, а някога Тунджа, Марица и Струма са били големи плавателни реки. Мястото наоколо е било огромна дъбова гора, за която пишат дори кръстоносците от IV-ти Кръстоносен поход и именно затова корабът се изработва от дъб“, пояснява Димитров, като добавя, че за външния вид на кораба са се ръководили и от намерената около Разлог  от Горанка Тончева през 1965 г. стела. На нея са изобразени морски съдове, включително и такъв симетричен птицеглав кораб, за който обаче някои твърдят, че главите му са със змиевидна форма. Това разминаване според Димитров може да бъде пренебрегнато, тъй като за древните траки и водоплаващите птици, и змиите, са били свещени. Днес стелата, открита от Горанка Тончева се съхранява в Националния исторически музей.

Попитахме Атанас Димитров защо е решил да изпълни втората част от своя „морски“, по наше мнение, проект на язовир във вътрешността на страната, визирайки факта, че корабът „Резос“ плава по Черноморското крайбрежие и е някак по-логично корабите да се строят по морския бряг.

В отговор той сподели, че вероятно когато успехът на „Резос“ е бил видян от всички- ЮНЕСКО, Световната морска организация, Националната спортна академия и е добил популярност не само по света, но и в България, чрез предаването „Непознатата земя“ по БНТ, на което той е режисьор и продуцент, много общини в страната и различни културни институции  също са проявили интерес, една от които е и Община Казанлък.

Първоначалното предложение, според Димитров, е било самият „Резос“ да бъде пренесен в яз. Копринка, но в последствие се е стигнало до решението за построяване на изцяло нов плавателен съд. След пускането си във вода, „Севт“ ще се превърне в туристическа атракция за посетителите на Долината на розите и тракийските владетели.

В момента се работи с екип от корабостроители от Никопол. С тези майстори Димитров е работил и по първия си проект и е изключително доволен, че са част от екипа му.

С конкретни срокове за пускане във вода от бригадата не се ангажираха, но обещаха да се постараят за предстоящите Тракийски празници да могат да покажат на желаещите готовата конструкция на сушата. Именно така ще могат да се оценят качествата и, както и да се наблюдава изпълнението съгласно древните техники и правила на корабостроене.

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Кои са най-лошите идеи за Коледни подаръци?

Най - четени новини

за последната седмица

Промени в детските градини: Задължителни от 4-годишна възраст и предимство според райониране

16737 | 20 декември 2024

ГДБОП активира спешното известие “Изчезнало дете” във Фейсбук, по повод издирването на 13-годишния Николай Илиев

12534 | 18 декември 2024

Лек автомобил и такси катастрофираха на кръстовището на бул. “Никола Петков“ и ул. “Тракия“ в Казанлък

7655 | 20 декември 2024

С ново споразумение, Община Казанлък и Областна администрация спират разрухата на монумента Бузлуджа

7478 | 18 декември 2024

Обирджии отмъкнаха маратонки и спортни екипи от магазин в Казанлък

5861 | 23 декември 2024

Паркиран кемпер в Казанлък изгоря напълно след пожар

4630 | 19 декември 2024

На 24 декември от 13:30 - “Мото Коледа - да дарим усмивки“ на пл. Севтополис

3359 | 22 декември 2024

Призьор от Седмия салон на казанлъшките фотографи върна наградата си

2593 | 18 декември 2024

Казанлък с Републикански шампиони в ендурото за 2024

2534 | 20 декември 2024

„Да хванеш гората”: От Англия до казанлъшкото село Енина

2030 | 24 декември 2024
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак