16:19 | 27 юни 18 8555

Ради Милев след участието си във “Витоша 100“: “Никога на всяка цена“

Ради Милев след участието си във “Витоша 100“: “Никога на всяка цена“ / Новини от Казанлък

След участието си в планинският супер маратон „Витоша 100”, казанлъшкия бегач Ради Милев споделя впечатления и разочарованията си. За участието си Ради споделя, че е доволен. „Завърших без проблеми, без травми, без пришки, без отрицателни емоции. При това първи в групата 60+, а съм над 70.”

Във фейсбук страницата си казанлъчанинът призова: „Никога на всяка цена. Никога на макс. Чух много пъти: “Знаех, че няма да завърша, но реших да се пробвам.“ “Всичко ми е разбито, крака, колена,...“ и др. подобни. Знаеш, че не си подготвен, а участваш. Защо?”

Ето и цялото обръщение на Ради Милев във фейсбук:

"Поздравления за организаторите. Отлична маркировка, организация, подкрепа. Поклон пред топ бегачи и колоездачи.

За себе си – доволен съм. Завърших без проблеми, без травми, без пришки, без отрицателни емоции. При това първи в групата 60+, а съм над 70. Какво повече? Ми, ако бях завършил 2 часа по-рано? Повярвайте ми – нищо съществено! Щях да бъда по-напред 80 ... 90 места. И какво от това? Оставам си с почти същото ниво на постижение. (Има категоризация според нивото на постижение спрямо световния рекорд – световно ниво елит 1, елит 2, елит 3, национално ниво, ...). Все едно пак да имам 4-ка по математика, но по-голяма. Освен това имам други приоритети.

Чух много пъти: “Знаех, че няма да завърша, но реших да се пробвам.“ “Всичко ми е разбито, крака, колена,...“ и др. подобни. Знаеш, че не си подготвен, а участваш. Защо? Подготви се. Участвай с удоволствие. Завърши с усмивка. Ще бъдеш удовлетворен, а не разочарован. Бягам от десетки години, участвал съм стотици пъти в бягания. Не си спомням случай в който да си помисля “Никога повече“, защото след финала винаги имам сили за още.

Никога на всяка цена. Никога на макс.
Беше преди години. На 10-тина километра преди финала на едно друго 100 км. Бяхме първите с бегача “Х“. Лицето му бе бледо като платно. Предложих му да намалим. Не! Не, ама да! След малко се свлече на земята. Очите му се обърнаха. Не възприемаше нищо. Направих необходимото. (Не съм медицинско лице, но съм планински водач – отличник на курса.) Съвзе се. Продължихме. Опитваше се да е преди мен. Едни гърди, но пред мен. Амбиция. Финиширахме. Казах на организаторите. Не се изненадаха. И друг път е колабирал. Нима това е нормално?! (Той вече е покойник.)

Толкова е емоционално и зареждащо да завършиш 100 км. Изглежда съм бил много убедителен. Мой колега от Института по хидравлика и пневматика, в който работех, изяви желание да участва с мен на Обиколката на Витоша. Беше преди 30 години. Записахме се. Стартирахме. Бягаме и си говорим. Движим се заедно. Той е доста по-млад. Иска да бъдем напред, да бягаме по-бързо. А аз – “пасейки, пасейки“ (ако знаете този виц). Наблюдавах го постоянно. Винаги наблюдавам хората които водя. Чувствам се отговорен. Видях, че пребледнява. Стараех се да намаляваме скоростта. Финиширахме. С трамвай или тролей се придвижихме и слязохме близо до жп гарата. Тръгнахме. Приятелят ми каза, че не може да върви толкова бързо и ще ме изчака на една пейка. Хукнах към гарата. Взех билети. Върнах се на бегом. На пейката нямаше никой. Полазиха ме мравки. Имах лошо предчувствие. Позвъних на първата врата. “Прилоша му. Помоли да извикаме линейка. Закараха го в болница.“ “В коя болница ?“ Не знаят.

Много хора са пътували без билети. Но с два билета, на две запазени места, може би, само аз!
Вечерта не можах да спя. Следващият ден – неделя! От колегата никаква вест! (Тогава нямаше GSM-ми.) В понеделник сутринта рано, рано бях на работа. Колегата го няма. Ужас!!! Чувствах се толкова виновен и безсилен. Винаги съм твърдял, че бягането е здраве. Сега след бягането човекът е в болница. Нима не съм бил прав? Нима съм заблуждавал хората? Исках да потъна в земята ... И изведнъж ... О, небеса! Влиза колегата – жив и здрав ... Олекна ми ...

Да, аз съм прав! Бягането е здраве. Но трябва да го познаваме и да го ценим.
Ще се радвам, ако имам последователи в бягането, не защото съм бил пръв, а защото съм прав ..., че ... “Бягането е здраве“."

Следвай новините от Казанлък

Обяви от Казанлък:

Ню Йорк Пъб гр. Казанлък търси да назначи помощник-готвач

Ню Йорк Пъб гр. Казанлък търси да назначи помощник-готвач

Ню Йорк Пъб гр. Казанлък, търси да назначи помощник-готвач. За информация на място в Ню Йорк Пъб или на тел. 088 888...

Работа 23/06/2026 гр.Казанлък
Maria Villige Resort набира служители

Maria Villige Resort набира служители

Maria Villige Resort край Павел баня набира служители. Отворени позиции за: - Сервитьори и Бармани - Помощник-готвачи Какво...

Работа 10/06/2026 гр.Павел Баня
„М+С ХИДРАВЛИК” АД стартира подбор на кандидати за следните длъжности

„М+С ХИДРАВЛИК” АД стартира подбор на кандидати за следните длъжности

Над 60 годишна история, клиенти от цял свят, продукти с доказано качество – това сме ние от ”М+С ХИДРАВЛИК”АД. Утвърдихме...

Работа 09/06/2026 гр.Казанлък
Аквапарк Овощник търси персонал за сезон 2026

Аквапарк Овощник търси персонал за сезон 2026

Аквапарк Овощник, търси персонал за следните позиции за сезон 2026 г.: - Бар - Паркинг - Касиери - Спасители - Работник...

Работа 27/05/2026 гр.Казанлък
Ню Йорк Пъб търси да назначи сервитьор

Ню Йорк Пъб търси да назначи сервитьор

Ню Йорк Пъб гр. Казанлък търси да назначи сервитьор. За информация на място в Ню Йорк Пъб или на тел. 088 888 7525 ...

Работа 26/05/2026 гр.Казанлък

Още новини от Казанлък:

Обяви от Казанлък:

Ню Йорк Пъб гр. Казанлък търси да назначи помощник-готвач

Ню Йорк Пъб гр. Казанлък търси да назначи помощник-готвач

Ню Йорк Пъб гр. Казанлък, търси да назначи помощник-готвач. За информация на място в Ню Йорк Пъб или на тел. 088 888...

Работа 23/06/2026 гр.Казанлък
Maria Villige Resort набира служители

Maria Villige Resort набира служители

Maria Villige Resort край Павел баня набира служители. Отворени позиции за: - Сервитьори и Бармани - Помощник-готвачи Какво...

Работа 10/06/2026 гр.Павел Баня
„М+С ХИДРАВЛИК” АД стартира подбор на кандидати за следните длъжности

„М+С ХИДРАВЛИК” АД стартира подбор на кандидати за следните длъжности

Над 60 годишна история, клиенти от цял свят, продукти с доказано качество – това сме ние от ”М+С ХИДРАВЛИК”АД. Утвърдихме...

Работа 09/06/2026 гр.Казанлък
Аквапарк Овощник търси персонал за сезон 2026

Аквапарк Овощник търси персонал за сезон 2026

Аквапарк Овощник, търси персонал за следните позиции за сезон 2026 г.: - Бар - Паркинг - Касиери - Спасители - Работник...

Работа 27/05/2026 гр.Казанлък
Ню Йорк Пъб търси да назначи сервитьор

Ню Йорк Пъб търси да назначи сервитьор

Ню Йорк Пъб гр. Казанлък търси да назначи сервитьор. За информация на място в Ню Йорк Пъб или на тел. 088 888 7525 ...

Работа 26/05/2026 гр.Казанлък

Най - четени новини

за последната седмица

18-годишният шофьор на БМВ от снощната катастрофа е настанен в болница, още двама пострадаха

11813 | 22 юни 2026

80% успеваемост при проведената биологична борба с боровата процесионка на територията на лесопарк “Тюлбе“

10227 | 18 юни 2026

Със съдействието на областния управител: Спешни мерки за пътя от Казанлък към Бузовград и Средногорово

8710 | 18 юни 2026

Обявеният за издирване Борис Анев от Казанлък е открит

8039 | 19 юни 2026

МВР издирва Борис Анев от Казанлък

7331 | 17 юни 2026

Катастрофа между два автомобила в западната част на Казанлък затруднява движението

6299 | 21 юни 2026

Възрастен шофьор навлезе в насрещното и предизвика тежка катастрофа, жена е с опасност за живота

5692 | 18 юни 2026

Гергана Гечева-Ферменджиева е новият президент на Инър Уийл Клуб Казанлък „Роза Алба“

4361 | 23 юни 2026

Директорът на полицията в Стара Загора старши комисар Георги Георгиев напуска системата на МВР с почетен знак на министерството

4152 | 19 юни 2026

Енина посреща Еньовден с традиционни обичаи и фолклорна програма

3776 | 22 юни 2026
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак