12:08 | 22 юли 05 2064

Лалчо Попов : Въпреки всичко, останах верен на себе си

И така, най-вярната и възможно най-приемливата за мене посока беше намерена. Усещах как постепенно се възвръща и укрепва моето човешко и професионално самочувствие по ред причини. На първо място, разбира се бих посочил проявеното доверие от страна на инспектора и ръководството на училището. Усещах как постепенно работата ме увлече и все повече успявах да се сработя с учениците, да търся и намирам тяхната подкрепа, да се опитам да ги убедя, че нашата посока е обща, въпреки че бягаме по две успоредни макар и различни писти. Да ги убеждавам постоянно, че не бива да се “изпреварваме”, а взаимно да се подкрепяме и помагаме, разбира се понякога с цената на компромиси, но в разумни граници.

Друга причина, която стоеше в основата на възвърналото ми се самочувствие бяха реалните резултати от учебната и извънкласна дейност с учениците. Стараех се да предизвикам повече интерес към различните форми на учебно-възпитателния процес, които да мотивират ученическото участие. За това избрах един основен проблем, по който възнамерявах да работя, и който трябваше да постави начало на едно бъдещо извеждане на челен методически и педагогически опит – проблемът за познавателната самостоятелност на учениците в урочната и извънкласната дейност. Това ме амбицира да се подготвя и ява на изпити за II-ри клас квалификация в Централния институт за усъвършенстване на учители и ръководни кадри – София през есента на 1974г. и достойно да се представя, придобивайки първото си педагогическо длъжностно звание - преподавател по български език и литература с II-ри клас квалификация. Освен моралното удовлетворение от доброто представяне на изпитите имаше още нещо, което приятно погъделичка младежкото ми самочувствие, а именно че бях един от най-младите учители по български език и литература от Казанлък и Старозагорски регион, които се осмелиха да се явят на това отговорно състезание, статутът на което беше наскоро учреден и ние бяхме така да се каже първите кандидати, които се изправят пред подобно предизвикателство. От тук нататък нещата

решително се обърнаха в моя полза , защото и ръководството на училището, и окръжният инспекторат в лицето на Бончо Христов оцениха по достойнство моите резултати и амбиции, получих от тях признание и доверие, но вече не само в аванс, но и на реална основа.

На първо място ми беше дадена възможност да повиша своята научна и методическа квалификация на няколко етапа в по-дълги или по-кратки квалификационни курсове. Така например, още като млад учител през 1971г., когато още не бях извел първия си випуск и три години преди да зашщитя званието учител по български език и литература с II-ри клас квалификация, бях изпратен на едномесечен квалификационен курс във Великотърновския университет “Св.Св. Кирил и Методий”, което се отрази изключително благоприятно на моето професионално израстване не само с лекциите от водещи университетски преподаватели, но и с наблюдения на открити уроци при изявени учители от базови училища във Велико Търново. През 1981г. отново бях изпратен на едномесечен квалификационен курс в Института за усъвършенстване на учители – Стара Загора, този път за една нова специалност – естетика, която за първи път се въвеждаше в номата учебна програма за новата структура на средното училище – ЕСПУ. Тази специалност преподавах в продължение на 10 години – толкова, колкото трая развитието на ЕСПУ преди новата наредба на МОН за ново разделяне на основното от средното образование.

Естетиката спомогна много за разширяване на моите научни хоризонти, помагайки ми да усвоя по-задълбочени знания по философия, теория и история на изкуството, както и повече знания по теория и практика в основните сфери на естетическото възпитание. И най-вече естетиката за мене беше възможност и основа за интеграция с първата ми специалност – български език и литература, предвид бъдещите ми планове при извеждане на челен методически опит. Жалко е, че в новата програма на СОУ и профилираните училища тази специалност вече не беше застъпена в програмата.

Благодарение на тези разнообразни форми на квалификационна дейност по-късно в моята ежедневна урочна работа аз успешно прилагах и експериментирах нови методически и структурни форми в литературното обучение : уроци-диспути, уроци-семинари, интеграция на литературното обучение с литературните музеи и прочие. По такъв начин аз успешно се вписвах в дейността по глобалния проблем , по който колективът на училището работеше в продължение на тези 10 години – от 1981 до 1990г., а именно “ Интензификацията на учебния процес чрез разнообразни форми на учебна и извънкласна дейност”. По-късно на базата на тази дългогодишна практическа работа трябваше да пристъпя към обобщаване и систематизиране на всички впечатления и наблюдения предвид бъдещото извеждане на челен педагогически и методически опит.

Най-високото признание, което получих за успехите в моята научна и методическа работа в учебно-възпитателния процес по български език и литература бяха предложенията на Окръжния инспекторат да участвам в Националните педагогически четения на общинско и регионално ниво с обобщаване и популяризиране на ценен педагогически и методически опит. Особено държа на високата качествена оценка, която получих на три пъти от екипа на журито п овреме на окръжните педагогически четения в Стара Загора като етап от Националните педагогически четения 7 през 1976г. на тема “Повишаване самостоятерната познавателност на учениците по български език и литература чрез разнообразни форми на урочна и извънкласна дейност”, “Интеграция на литературното обучение с различните видове изкуства / на базата на интеграцията между литература и естетика/ през 1984г.; “ Интеграция на литературното обучение с литературните музеи” през 1984г.

Ако трябва да бъда искрен пред себе си, бих вметнал, че успехите, които постигнах през тези години в моята учебна и методическа работа по български език и литература бяха възможни благодарение на всички споменати вече фактори, стимулиращи моето педагогическо и професионално израстване, но и за съжаление постигнати въпреки многото елементи на негативизъм, които съпътстваха моето обкръжение. Защото през всичките тези години трябваше да се сблъсквам понякога с прояви на недоверие и скептицизъм, на завист и неискреност, на субективизъм и преднамереност, на явна несправедливост, когато в някои случаи се недооценяваха или омаловажаваха успехите и признанията, които вече бях получил в публичното пространство било то от ръководството на училището, било то от страна на инспектората или на някои колеги.

Важното за мен обаче беше, че въпреки преживените огорчения, въпреки ударите под кръстя съумявах да се изправя, да преодолея по някакъв начин тези прояви на негативизъм, за да остана верен на себе си и да не напускам посоката, която съм избрал. Защото моите успехи бяха наистина изстрадани.

Благодарен съм на съдбата, че въпреки наложените ми обстоятелства, не успях да се пречупя, не обърнах гръб на професията си. Защото дълбоко в мене продължаваше да блещука пламъчето на вярата, че съм избрал верния път и трябва да го отстоявам, каквото и да ми струва. За това особено ценя две прояви на обществено доверие и признание, които получих в края на 80-те години. През 1988г. на общоградско профсъюзно събрание, в което участваха делегати от всички учителски синдикални организации на казанлъшките средни училища, бях номиниран и избран за член на Националния съвет на учителите заедно с още двама мои колеги – изтъкнати учители в града – Христо Лесов и Теодосий Теодосиев. Тогава за пръв път в развитието на националното образование беше изградена такава структура – консултативен орган на Министерството на народната просвета, който имаше своите секции във всички окръжни градове в страната.

Той имаше за задача да проучва, обобщава и предлага на по-високо общорепубликанско ценни идеи и препоръки на синдикалните организации по места на органите на МНП по време на своите национални и регионални сбирки в София, Варна и Стара Загора. За съжаление след демократичните промени през 1990г. по неизвестни причини той престана да съществува, въпреки че беше плод и инициатива на демократичните идеи на българските учители.

През 1989г. бях номиниран и удостоен с друго високо педагогическо длъжностно звание – старши учител , заедно с други мои колеги по време на тържественото събрание в навечериет он Деня на славянските първоучители – 24 май. Особено се гордея с тези две обществени признания, защото те убедително доказаха, че си е заслужавало да се отдам на професиата си, че моите усилия и амбиции, че моят труд на полето на родното образование заслужено получиха такава висока оценка. Защото въпреки всичко останах верен на себе си.

Лалчо Попов

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

За или против въвеждането на € еврото?

Обяви от Казанлък:

Сезонна работа в рекламна агенция

Сезонна работа в рекламна агенция

Търсим колега за свободната позиция общ работник-разпространение на плакати на морето. Желателно е кандидатът...

Работа 12/06/2025 гр.Казанлък
Рекламна агенция търси касиер

Рекламна агенция търси касиер

Касиер в рекламна агенция Изисквания: -Добра финансова грамотност - Желание за обучение и развитие - Внимание...

Работа 10/06/2025 гр.Казанлък
ПХГ ”Св. Св. Кирил и Методий“ - Казанлък, обявява прием за учебната 2025 /2026г. , по следните специалности:

ПХГ ”Св. Св. Кирил и Методий“ - Казанлък, обявява прием за учебната 2025 /2026г. , по следните специалности:

Профилирана хуманитарна гимназия ”Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Казанлък, обявява прием за учебната 2025 /2026г. , по...

Платени съобщения 10/06/2025 гр.Казанлък
Фирма за почистване набира персонал за лятото / подходящо за ученици

Фирма за почистване набира персонал за лятото / подходящо за ученици

Професионално почистване Лиди Лотос търси сезонни помощници от Казанлък за почасова работа през летния сезон....

Работа 10/06/2025 гр.Казанлък
Хижа голяма Бузлуджа-нова се отдава под наем.

Хижа голяма Бузлуджа-нова се отдава под наем.

Хижа голяма Бузлуджа-нова се отдава под наем. За допълнителна информация и оглед-тел: 0882966489. ...

Платени съобщения 29/05/2025 гр.Казанлък
Аквапарк Овощник търси персонал за сезон 2025

Аквапарк Овощник търси персонал за сезон 2025

Аквапарк Овощник търси персонал за следните позиции, за сезон 2025: - Помощник готвачи - Бар - Паркинг - Касиерки -...

Работа 26/05/2025 с.Овощник

Най - четени новини

за последната седмица

Откриха и задържаха крадците, задигнали крупна сума и златни накити от апартамент в Казанлък

33742 | 12 юни 2025

48-годишен мъж загина при инцидент на железопътна линия край Казанлък

17932 | 09 юни 2025

Столетница короняса Царя на минералната вода в Павел баня, кметът - Царица Роза

12280 | 12 юни 2025

Кулминацията на 122-рия Празник на розата: Хиляди се обединиха около красотата на розата в сърцето на Казанлък

8076 | 08 юни 2025

Мотористи от цялата страна се събират край Казанлък на 13 и 14 юни за традиционния събор на “Черните рози“

7674 | 10 юни 2025

Вицепрезидентът от Казанлък: Българската народна банка е единствената институция, която свърши своята работа по подготовката за въвеждане на еврото

6215 | 08 юни 2025

“БМВ“ и “Ауди“ катастрофираха северно от надлеза до “Арсенал“

5727 | 10 юни 2025

Казанлък напредва с премахването на металните гаражи – близо 60% вече са демонтирани

5298 | 11 юни 2025

Боеприпаси и самоделно взривно устройство откриха при полицейска проверка в с. Шейново

4945 | 13 юни 2025

Целият лесопарк “Тюлбе” обхванат от мярка срещу боровата процесионка

3771 | 12 юни 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак