Отец Мотев, в навечерието на Възкресение Христово за какво да се покаят хората, преди да се причестят?
Човек може да намери начин за покаяние по всяко време.В човешката природа е да се греши, независимо дали по-малко или повече. В противен случай щяхме да сме при иконите. Когато човек пожелае, може да си направи покаяние, да си поиска прошка за стореното от свой събрат. Предстоящият ден на Възкресението е празник. Да се радваме на него и един други да се прегърнем. На тези, които ни ненавиждат да кажем: “Братя”. Всичко да простим, заради Възкресението. Заради този голям празник е необходимо да станат всякакви чудеса.
Свикнал ли е съвременният българин да се изповядва?
От известно време в храм “Успение на Пресвета Богородица” забелязвам, че изповедта е задължителна и много млади хора идват на изповед. Младите свещеници, които работят в местните храмове изпълняват стриктно канона и не могат да причестят, т.е. да предадат тялото и кръвта Христово на християнин, който не е спазил едноседмичния пост, за да направи изповед пред Бога. Да, забелязвам, много млади хора идват в храмовете за изповед. Откакто сега са започнали постите, ние имаме седмично от 20 до 50 изповеди и причестявания.
В последните години в духовната ни околия започнаха работа доста млади свещеници. Това на какво се дължи- на някаква мода сред младите, на необходимост, на осъзнато връщане към религията или религията е смисъл за много млади мъже?
Не мога да говоря за мода в църквата. Не може да е мода човек да учи 6 години в семинария и после още 4 години висше образование. При нас всички свещеници имат 10 години теологическо образование. Повечето от свещениците ни са възпитаници на Софийската и Пловдивската духовна семинарии, после са учили в богословски факултети. Не виждам мода в това. Това е въпрос на натура на тези млади хора. Те работят с много жар, с много патос, с много себеотдаване. Всички са изключително образовани, възпитани младежи.
Свободата, която имаме от 15 години, върна ли хората в църквите?
В първите години много.След 1990 година храмовете бяха препълнени, имахме много кръщенета, венчавки, сега нещата малко поспаднаха. Може би и заради безпаричието, което ни е налегнало.
Какви хора идват в църквата? Като ги гледате отпред по време на служба, какво четете по лицата им? Познават ли се искрените богомолци и тези, дето идват в храма заради модата, гузната съвест, куртоазията ?
Има една притча за Битан и фарисеина, как се молел единият и как другият: единият свит в ъгъла, а другият с показността, за която вие говорите. Накрая в притчата пише, че този, който беше в ъгъла си отиде по-оправдан от показността. В църквата идват много възпитани, културни хора, които се интересуват и редовно задават въпроси, как да се изпълни постът в моменти като този - Великден, как да се направи панихида на техен близък починал. Те се интересуват от това, което ги вълнува и не желаят да бъркат. Искат да научат нещо, което са загубили в предишните години.Хората имат желание да издържат нещата религиозно.
Молитвата е безкрайно лично нещо, но има ли грехове, извън онези 10 Божи заповеди, които църквата не може да прости?
В църквата няма непростим грях. Има обаче начин на покаяние. Ако при духовника отиде човек, сторил по-голям грях от ежедневните ни грехове, то свещеникът може да му наложи епитемия- наказание, за да може сторилият греха да почувства вината си и с искреност пред Бога, да се покае. Свещеникът е един свидетел пред Бога. Той изслушва хората и ако прецени, че греховете не са толкова големи, може да направи опрощаването веднага и да предложи причастието. Но може да прецени да наложи по-дълъг пост.
Какви са другите наказания на църквата при по-големите грехове на хората?
Различни са. Може да се удължи постът, четене на молитви, усамотяване, за да се почувства вината. Но няма непростим грях. Мария Египетска, която честваме, според житието е една лека жена.Красива, млада жена, но лека. Която се качвала на кораби и пътувала с младите юнги, за да печели вниманието им. Но когато отиват в Йерусалим и искат да влезнат в храма, за да запалят свещ преди път, всички останали влизат, само нея някаква сила я отблъсква, не я пуска в храма. Тя пада, изправя се, иска втори път да влезе, но не може. За втори път бива блъсната от Силата. Тогава й се явява Божията майка и казва “Мария, ти не можеш да влезеш такава в храма на нашия Бог.” Тогава тя се усамотява в пустинята и става светица, която според житието, жива си отива на небето. В църквата има и много примери на алкохолизъм- свети Ефрем Бурин е бил човек, който е обичал алкохола. Но се покайва и става светец. И много други примери. Според мен при едно искрено покаяние от страна на съгрешилия, всеки един грях може да бъде опростен.
За какви съвети Ви търсят хората?
За различни неща- за помени на покойници. Ето сега- от Лазаровден до Томина неделя се забраняват помените на покойници- дава се по-голяма сила на самото Възкресение. Хората се вълнуват от това, как се правят различните годишнини на покойниците, какво се реди на масата, други- за венчавки, кръщавки, кога и как.
За хората от средното поколение църквата е нещо, открито преди 15-16 години. Това, че човек не изпълнява всичко според канона, но е дълбоко в себе си религиозен, до каква степен е фатално за църковния обряд? Въобще има ли значение до каква степен се съблюдават нормите на канона?
Значение за мен лично има, но не е фатално. Важното е човек да е искрен пред себе си. Редното е храмът, който е общ дом за молитва, да се посещава. Ако не в неделния ден, то поне по време на големите празници. За да се получи силата от този храм. Иначе индивидуално в дома си, всеки може да се моли. Не е фатално,ако хората не посещават храма, сега много от тях са ангажирани. Но винаги се разбира, че са благородни хора, ако живеят с църквата и с религията.
Тоест честотата, с която се посещава Божият храм не е гаранция за човешката набожност?
Не, разбира се. Честотата на посещенията не е гаранция за набожността на един човек.
Общинският съвет прие наскоро Наредба за спазването на религиозните обреди. Вие сте неин вносител и инициатор. Кое наложи нейното създаване?
В общинска администрация има ред, по който се регистрират вероизповеданията, но нямаше ред, който да регламентира как да се направи едно религиозно шествие, например. Отделно от това знаете, че много пъти по стадиона се появяват разни самозвани лечители и правят сеанси. Ето за всичко това досега Общината нямаше властта и силата да ги регулира и контролира. Сега с тази наредба, която приехме, това вече е възможно. Вече всяко едно вероизповедание, ако иска да прави подобни неща, може да отправи своите искания към Общината и на база тази наредба, ако там се прецени, че е възможно и законно, може да бъде разрешено. Като всяка наредба и тази, предвижда санкции за тези, които не спазват съответните разпоредби.
Министерството на образованието позволи свещеници да влизат в училищата и да преподават вероучение. До каква степен, според Вас религията трябва да е част от българското образование? И кой е по-големият длъжник по отношение на религиозното образование- училището, семейството или църквата?
Всички в куп. Не може в семейството да не се говори за религия и да искаме децата ни да са религиозни. Не може обществото да не разговаря за съществуването на една сила и ние да искаме децата да са внимателни по отношение на тази сила. И особено в училище.Не може и да се сравнява миналото с настоящото време, но при положение, че имаме демократични свободи, в това число и религиозни, е редно да се помисли за влизането на религията като един от основните предмети в българското училище. Навремето бащите и дядовците ни са учили вероучение. И то не е било безполезно- религията учи на смирение. Прави живота ни по-спокоен. Хората по-хрисими. Сега около нас е пълно с жестокост, деца посягат на старци, хората станаха безскрупулни. Не виждам какво бихме сбъркали, ако се въведе религията като задължителен предмет в училище. Никой от нас не иска да създава монаси или свещеници в нормалното училище с въвеждането на вероучение. Има си за това специални училища, който има влечение – отива там. Но ние искаме да дадем на децата знания за онази сила, която ни ръководи, че тя може и да ни наказва в моменти, когато не спазваме християнските добродетели. Това е църквата.Религията ни трябва, за да живеем в съгласие, преди всичко със самите себе си. Десетте Божи заповеди са именно това.
Отец Мотев, кой първо се отдалечи- хората от религията или религията от хората? Защо се разминахме?
Не знам точната причина. Имаше атеистичен период, в който макар и на отделни места се забраняваше ходенето по храмове, следяха се хората, които ходят в тях. Говореше се, че църквата е опиум за народите...но тези времена преминаха. Вярно, поизтървахме доста. Трудно ще е. На нас като духовници, на вас като интелигенция - да сложим нещата в ред. Но аз съм убеден, че Бог поругаван не бива. И той ще направи така, че всичко да си дойде на мястото, макар и в по-дълъг период от време.
Миналата седмица стана ясно, че казанлъшкият православен храм “Свети Пророк Илия” ще бъде реконструиран със средства от Общината и по програмата “Красива България”. Какво е състоянието на останалите православни храмове в района и има ли такива, които се нуждаят спешно от ремонт?
Храмовете в нашата околия са в сравнително добро състояние.Това не означава, че нямат нужда от подновяване. Всички казанлъшки храмове са правени в една и съща година- 1834 година. Катедралният храм ”Свети Йоан Предтеча” има нужда от ремонт, Кулинската църква - от вътрешна подмяна и затова сега ще се използват тези средства. По селата черквите са по-зле.Навсякъде има нужда да се прави по нещо. В по-окаяно състояние е единствено църквата в село Видин /Карагитлии/, там язовирът я заля.Духовниците и църковните настоятелства се грижат за храмовете. Към Старозагорската митрополия има фонд, “Църкви и манастири” и там се събират средства и отпускат почти безлихвени заеми за ремонти на църквите.
Два нови параклиса има построени в Казанлък- в двора на МБАЛ и в гробищния парк. Кога ще бъдат открити за миряните?
В болницата параклисът има нужда от леки довършителни работи.Предполагам, че в най- скоро време ще бъде открит. На параклиса в гробищния парк общинското ръководство гледа благосклонно и ще отпусне средства за неговото завършване.Там действително е необходимо да има такъв храм. В него ще има свещопродавец, който ще продава вместо ромите свещи, там ще се извършват ритуалите, ще си има и свещеник. Не хората да се разкарват по черквите и да търсят. А така като се отиде на гробищния парк, ще може да се покани свещеникът да извърши ритуала. Това ще стане до края на тази година. Малко е работата по гробищния параклис. Иска само едно измазване на стените и поставянето на Светия престол. Тогава, според желанието си хората ще се прощават с близките си, според ритуалите на църквата или ще ползват гражданския ритуал.
Разбрах, че са Ви търсили граждани, възмутени по повод на една конкретна сцена в спектакъл на местния театър “Любомир Кабакчиев”- “Ах, този бизнес”. За какво се жалваха?
Не съм гледал този спектакъл, разбрах че режисьорът му е Орхан Таир.Хората са възмутени от това, че в някаква стена е направена тоалетна и на вратата й е сложена иконата на Божията майка. Гневът им е от това, че независимо какъв е бил режисьорският и творчески замисъл на сцената, тъй като има някакъв замисъл във всичко това, не е редно все пак, точно преди големите празници за Великден, преди Страстната седмица това да излиза подигравателно. Има си ръководство театърът, би следвало то да прецени тези неща.
Вие като архиерейски наместник предприехте ли нещо по въпроса?
Имах желание да разговарям с директора на театъра Васил Самарски, но малко трудно се откриваме с него. Искам да знам причината за тази сцена. Все пак какъвто и да е бил режисьорският замисъл за нея,едва ли някой ще разреши в Турция, в Истанбул, да се сложат на тоалетна сърпът и националното и знаме.
Напоследък страстни новинарски дни преживява българският народ по отношение кончината на папа Йоан Павел Втори и избирането на новия папа Бенедикт XVI. Как се отнасяте към тази новинарска еуфория и медиен интерес?
Медиите са за това, да отразяват нещата. Това е важно събитие- не се избира всеки ден папа на този голям католически свят. Не е без значение информацията. Но мисля, че понякога прекаляваме. Две седмици се говореше, че папата е на смъртно легло, прие си го Бог, сега две седмици за новия папа. Не е грешка, че ги научаваме тези неща. Лошото е, че когато нещо стане с православната църква по-малко внимание обръщаме на нещата- било то църковен събор, свещеническа конференция, събития около Светия синод.
Вашата Благословия ,отец Мотев, за Възкресението Христово...
От все сърце, като архиерейски наместник, като съветник, като гражданин на Казанлък, желая Божието благословение за мир, за доброта между всички хора от нашата духовна околия.
Сезонна работа в рекламна агенция
Търсим колега за свободната позиция общ работник-разпространение на плакати на морето. Желателно е кандидатът...
Рекламна агенция търси касиер
Касиер в рекламна агенция Изисквания: -Добра финансова грамотност - Желание за обучение и развитие - Внимание...
ПХГ ”Св. Св. Кирил и Методий“ - Казанлък, обявява прием за учебната 2025 /2026г. , по следните специалности:
Профилирана хуманитарна гимназия ”Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Казанлък, обявява прием за учебната 2025 /2026г. , по...
Фирма за почистване набира персонал за лятото / подходящо за ученици
Професионално почистване Лиди Лотос търси сезонни помощници от Казанлък за почасова работа през летния сезон....
Хижа голяма Бузлуджа-нова се отдава под наем.
Хижа голяма Бузлуджа-нова се отдава под наем. За допълнителна информация и оглед-тел: 0882966489. ...
Аквапарк Овощник търси персонал за сезон 2025
Аквапарк Овощник търси персонал за следните позиции, за сезон 2025: - Помощник готвачи - Бар - Паркинг - Касиерки -...