21:05 | 16 ноември 04 7716

скандал с дъх на рози

Износ

Скандал с дъх на рози

Външно министерство благословило износа на разсада за рози за Кабул. Специалистите протестират


Христо Димитров, Надежда Семерджиева


Информацията на "Сега" за изнесени над 40 хиляди разсада маслодайна роза от района на Павел баня в Афганистан изненада специалистите в бранша. Според председателката на Българската национална асоциация по парфюмерия, козметика и етерични масла Мария Ангелакова това е

директен удар върху националните интереси

Организацията, в която членуват 65 фирми от цялата страна, разбрала за сделката от публикация във вестник "Сега". Тяхно вътрешно проучване установило, че продавач на разсада е "РозБио- България" ЕООД от с. Турия, Павел баня. Изпълнителен директор на регистрираното преди четири години дружество, което стопанисва около 400 дка розови градини, е Александър Драганов. Както "Сега" отбеляза, сделката е осъществена с посредничеството на немската неправителствена организация "Джърман агро екшън" и с пари на ПРООН.
Драганов отказа коментар пред "Сега". Проверка във фирмения регистър "Дакси" и Интернет показа, че фирмата му е член на Българо-американския икономически съвет (БАТИС) към търговско-промишлената палата. "РозБио" ЕООД е една от трите фирми, сертифицирани у нас от немската Valla, за производство на биологично чисто розово масло. Другите сертифицирани са Мариан Матев от с. Климент, Пловдивско, който е производител на биологично отглеждан розов посадъчен материал, и фирма "Биомел", с. Манолово.
Мария Ангелакова научила, че сделката е станала с личната "благословия" на министър Соломон Паси, но никой от Външно не е потърсил за консултация експертите от отрасъла.
"На практика

ние сами си отглеждаме конкуренти в розопроизводството

и в производството на розово масло и деривати. Нямам представа колко е спечелила фирмата, от която немската фондация е купила разсада, но загубите за България са неизмеримо по-големи от печалбата на частния собственик", подчерта Ангелакова. По този повод асоциацията съвместно с учредения наскоро Съюз на розопроизводителите възнамерява да свика пресконференция, на която да изнесе и други скандални факти.
Износът за Афганистан става в момента, когато в парламента е внесен проектозакон за розопроизводството на депутата Нонка Матова (НДСВ). Той ще урежда производството на розов цвят, търговията на розов цвят и продукти, получени от него, и условията за насърчаване на розопроизводството. В проектозакона се предлага да се забрани износът на посадъчен материал от казанлъшка маслодайна роза и от бяла маслодайна роза.
Депутатката е поискала информация от външно министерство как е уреден износът на роза damascene за Афганистан. Към вида дамаскиня принадлежи казанлъшката маслодайна роза. От МВнР отговорили, че износът е договорен между посолствата на Кабул и Лондон.
Матова съобщи, че е разговаряла с председателя на комисията по земеделие в парламента Пламен Моллов за ускоряване на обсъждането на проекта и внасянето му за гласуване. Според нея от този закон зависи и развитието на туризма, защото туроператорите предлагали на гостите си

посещение на розов масив и бране на цветове

Това щяло да се превърне в атракция за гостите от чужбина.
"Държавата ще реши дали запазването на посадъчния материал от рози е неин приоритет", отговори Матова на въпрос дали не очаква атака. В момента износът на семена и посадъчен материал не е забранен, коментираха от Министерството на земеделието и горите. Изисква се само сертификат за качество от Изпълнителната агенция по сортоизпитване и сертификат за годност от здравното министерство.
В Кабул освен посадъчния материал сме изнесли и скъпи съоръжения, разказа депутатката. Ако в чуждата страна, при друг климат и почва розата не даде качествата, които са описани и за които е купен посадъчният материал, е възможно да се стигне и до съд и да се намеси негативно името на България.
"За розопроизводството решенията ще са политически - или държавата ще забрани износа на посадъчен материал, или ще отворим пазарите", коментира Матова.

"Частни интереси вероятно са една от причините

за забавянето на закона", коментира Мария Ангелакова. Тя припомня, че неотдавна е осъществен подобен износ на разсад и за Румъния, като заедно с розовите коренчета е изнесена и дестилерна. Румъния е подготвила свои розови градини в района на град Сигишуара, в съседство са инсталирани и дестилерните, но все още няма продукция, потвърдиха запознати.
За по-стар износ на розов разсад за Ливан призна пък директорът на държавния национален институт по розата и етерично-лекарствените култури в Казанлък Недко Недков. Тогава коренчетата били закупени от търговец, притежаващ българско и ливанско гражданство.
В момента НИРЕЛК подготвя годишно 800 000 коренчета. Те се продават на вътрешния пазар по 60 стотинки с ДДС, като цената е дотирана с 0,2 лв. от земеделското ведомство. Според Недков няма законово основание за забрана на износа. Преди време за Япония са изнесени 2 000 розички, но от тях се хванали едва няколко.
За износ на розов разсад в Южна Африка сподели старозагорецът Неделчо Георгиев от "Про натюр" АД. Фирмата отглежда в землището на село Хрищени около 600 дка нови масиви и има две дестилерни. Георгиев е категоричен, че липсата на законов текст позволява да се работи срещу националния интерес. "Една Турция, която държи близо 60 на сто от световните пазари на търговията с розово масло, не си позволява да изнася разсад, а ние го правим. Защо? След като максималната печалба на износителя в случая е не повече от 20 000-25 000 долара", попита Георгиев.
Той смята, че трябва да има ясни гаранции, че Афганистан няма след 2-3 години на свой ред да изнася разсад за трета държава. "Световният пазар е малък, големите фирми, използващи розовото масло, познават ситуацията и много лесно влияят върху цената", коментира Георгиев.
В момента създаването на

един декар розова градина излиза около 800 лв.,

като в тази цена не се включва ползването на наета техника. Първите добиви от розов лист са чак на третата година, като дружеството е успяло да получи тази пролет едва около 200 кг от декар.
Традиционните розопроизводители в Казанлъшко и Карловско не крият, че основният проблем пред отрасъла е в лошото финансово състояние на кооперациите, които нямат оборотни капитали за създаване на нови масиви. Новите търговски дружества вземат земя под аренда. Всички са затруднени при намирането на берачи - обирането на цвета само от един декар изисква поне двама души, което през сезона означава, че собственикът на градина от около 800 дка се нуждае от близо 2000 души в продължение на месец. Същото сподели и председателят на новия Съюз на розопроизводителите, заместник-кметът на Стрелча Марин Вълков, който също смята, че износът на розов разсад е предателство на националните интереси.
Вестник СЕГА 17 ноември 2004 година
Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Как се справяте с по-високите цени на стоките и услугите?

Обяви от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Кметът Иса Бесоолу гостува на 100-годишната баба Мария от с. Осетеновo

5748 | 14 април 2025

Японски вишни ще посрещат жителите и гостите на Павел баня

5570 | 17 април 2025

Утре казанлъчани обсъждат с управата промените в наредбата за облика на градските пространства и сгради

4223 | 16 април 2025

Задържан е мъж, изпочупил огледалата на автомобили в Източното на Казанлък

3846 | 16 април 2025

Великденски благотворителен базар в Математическата гимназия събра 1 822 лв. за лечението на Таня Мечкова

3738 | 18 април 2025

71-годишен водач се блъсна в крайпътно дърво в западната част на Казанлък

3699 | 14 април 2025

Въвеждат входна такса за посетителите на могилата „Оструша“ край град Шипка

3597 | 16 април 2025

Задържани са двама мъже, нанесли побой на 50-годишен в село Шейново

3003 | 14 април 2025

БМВ се преобърна край Мъглиж

2641 | 15 април 2025

Пореден случай на агресия, 30-годишен мъж от Копринка е с лека телесна повреда

2593 | 14 април 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак