От 6 до 12 септември се състоя среща - международен обмен между фондации, организации и клубове от Полша и България, с участието на мрежата за граждански инициативи към Фондация С.Е.Г.А. /Старт за ефективни граждански алтернативи/, чийто член е Младежката група към Съюз на жените “Проксен” - Казанлък.
“От обменената информация с наши колеги стана ясно, че проблемите в Полша по отношение на безработицата, агресията сред младите хора, наркотиците са идентични с тези в България, но за разлика от нас те са много по-добре обезпечени финансово. Изцяло ползват за нуждите си Програма “Младеж”, имат сформирани младежки фондове, откъдето черпят пари за реализиране на инициативи”, споделя председателят на нашата младежка група Снежина Пискова.
По отношение на проектите и инициативите, по които работят организациите, както и за резултатите от реализирането им Пискова поясни, че Националната мрежа на “Фондация за развитие на локалната демокрация” предимно се занимава с проекти за активиране на селските региони, разработване на дребния и средния бизнес и кампании за разпространяване на информация за Европейския съюз, а също и консултира организации в реализирането на техните идеи.
В дните на международния обмен нашите младежи проведоха среща с два европейски клуба, сформирани по училища, които основно се занимават с разпространение на информация за Европейския съюз - издават вестници, участват в конкурси за рисунки и есета свързани с Европейския съюз, организират младежки форуми.
“Безспорно, полезни бяха и срещите ни с други подобни организации, от чийто опит може да се черпи много, като например: Сдружението на обществените инициативи “Вариант”, което работи предимно в областта на профилактика и терапия на зависими и гражданско обучение по проблемите на младежките права по училищата. Психологическият център за работа с деца от семейства на алкохолици, с чиято дейност бяхме запознати се занимава с терапия на хора с емоционални проблеми от такива семейства и преживели стресови ситуации.
Организацията на Полските скаути е с традиции, създадена в 1916г., в нея работят по проекти за уплътняване свободното време на младите хора, организиране на екскурзии и т.н. Имат изградена мрежа в цялата страна и участват в различни форми на туризъм. Финансират се от Програма “Младеж”.
Друга организация, която ни впечатли с дейността си е Сдружението “Приятели на децата”, в което работят по проекти в сферата на профилактиката спрямо деца и семейства с недъзи, подобрение отношенията в семейството”, разказва Пискова.
В Полша е приет “Закон за регулиране на доброволчеството”, в който е дефинирано “Какво е доброволец?” “С какви права разполага?” “Как да трупа трудов стаж чрез извършване на доброволчество въпреки, че не работи на трудов договор?” . Сформиран е Локален фонд за стипендии - в зависимост, от това колко доброволческа работа е извършена се дава препоръка от неправителствената организация, към която е работено за стипендия или за участие в международен обмен, споделят видяното нашите младежи по отношение набирането, обучението и работата с доброволците в Полша, както и стимулирането им.
“По отношение на опита от прехода Полша е от скоро член на ЕС, така че не може да се говори за кой знае какъв изключителен опит. Но все пак има изградени младежки фондове, които обезпечават инициативите на младежките НПО и са изключително полезни за тях”, споделя мнение Пискова.