Това предвиждат дейностите по стартиралия втори етап от Интегрирания воден проект на община Казанлък, представен на пресконференция днес. Проектът бе представен от заместник-кмета по програми, проекти, хуманитарни дейности и младежка политика на община Казанлък Лилия Цонкова и от ръководителя на проекта инж. Кънчо Христов.
Община Казанлък вече започна изпълнението на дейностите по проект “Интегриран воден проект на община Казанлък. Етап 2: Реконструкция и модернизация на ГПСОВ – Казанлък“. Проектът е на стойност 22 974 967,80 лв, като от тях собствения принос на община Казанлък е 1 387 365 лева, а останалите средства са от ЕС и национално финансиране.
Интегрирания воден проект на община Казанлък е най-машабният инфраструктурен проект на община Казанлък. След реализирането му ще бъде постигнат огромен социален ефект, защото ще се подобри не само начинът на опазване на околната среда, но и качеството на ВиК услугите за 49 557 жители в района на Казанлък и останалите на населени места в общината.
Проектът е ключов за подобряване на ВИК услугите в района, тъй като проектираната през 80-те години на миналия век пречиствателна станция не отговаря на съвременните екологични норми за качеството на пречистените води. При сегашното състояние на приемника, показателите са близко до границата на допустимите норми. В момента към ПСОВ Казанлък се отвеждат отпадъчните води на Казанлък и Овощник. Изградената канализация е от смесен тип – битовите, промишлените и дъждовните води се отвеждат заедно с една обща канализационна мрежа до ГПСОВ. Сегашното оборудване на пречиствателната станция е амортизирано и съоръжението няма техническа възможност за отстраняване на биогенните елементи.
Приключването на проекта през 2015 г. ще доведе до решаването на тези проблеми. Основните цели заложени в него са опазване на околната среда от негативни ефекти, свързани със заустването на отпадъчни води, пречистването им според европейските норми, устойчиво ползване на водните ресурси, както и осигуряване на необходимото количество и качество на водата за населението. Проектът предвижда реконструкция и модернизация на пречиствателната станция, което е свързано с подмяна на основното електро–механично оборудване, монтиране на инсталации за отстраняване на азот и фосфор, електрообзавеждане, система СКАДА, подобряване на експлоатационните съоръжения.
Към 2015 г. Крън ще бъде включен в капацитета на пречиствателната станция. През следващият програмен период, Община Казанлък има инвестиционни намерения за изграждане на В и К мрежи в агломерации Копринка и Енина, чиито отпадъчни води ще се включат в ГПСОВ. На по-късен етап се предвижда още реконструкция на довеждащият колектор – Шипка– Казанлък. Той събира водите от четири населени места – Шипка, Крън, Шейново и Хаджидимитрово, които също ще бъдат включени към капацитета на ГПСОВ.
Вижте какво каза днес заместник - кметът Лилия Цонкова: